Zamanınızı İyi Değerlendirin: Kanban Tekniği

Herkese selam! Yapacak işleriniz, cevaplanmayı bekleyen mailleriniz, ocakta pişirilmeyi bekleyen yemeğiniz var; fakat zamanınız yok değil mi? “Evden çalışıyorsunuz zaten, yorucu değil” diye düşünen patronlarınız, üstünüze iş yıkıyor değil mi? Öyleyse sizi bu iş yığınından kurtaracak en azından yükünüzü azaltacak, zamanınızı ve dolayısıyla hayatınızı daha iyi, planlı ve kontrollü yönetebileceğiniz bir teknikle tanıştırmak istiyorum: Kanban Tekniği.

Antik Japon tekniği olan Kanban Tekniği 1940 yıllarında bir Toyota fabrikasında çalışan bir mühendis tarafından geliştirilmiş. İşteki düzeni sağlamak ve iş verimliliğini arttırmak amaçlanmış. Kelime olarak “Tabela, tahta” anlamlarına gelen “Kanban”, 3 aşamadan oluşuyor ve hepsi birbirine bağlı. 

 1. Aşama: Yapacaklarım

Bu aşamada, her bir post-it kağıdınızın üzerine yapacağınız 1 işi yazın. Eğer post-it’leriniz rengarenk olursa görsel olarak da hoşunuza gider, belki birbirine benzeyen işleri de sınıflandırmanız kolay olur. (Ödevler: gri, atılacak mailler: yeşil gibi).

 1. Aşama: Yapmakta Olduklarım 

İkinci aşamada ise, aynı anda yapabileceğiniz işlerinizin post-itlerini sağ taraftaki, yani ortadaki kolona sürüklemeniz. Mesela, barbunya ayıklarken, sevgilinizle film izliyor olabilirsiniz. “Film izlemek de iş mi?” diye sorduğunuzu duyuyorum. Evet, zamanınız kıymetli! Bu aşamada konsantrasyonunuz önemli. Eğer tüm “yapacaklarım” listesini “yapmakta olduklarım”a taşırsanız, veriminizi kaybeder ve yine kendinizi bir yığın iş altında ezilirken bulursunuz.

 1. Aşama: Yaptıklarım

İşte en zevkli kısım, son aşama. Buraya tamamladığınız işlerinizin post-itlerini yapıştırabilirsiniz. Bu tekniği ilk duyanlar hemen “buna gerek yok ki” diyecektir, fakat var. Sizin motivasyonunuz işte tam da bu aşamada artıyor. Gün sonunda “yaptıklarım” kolonu dopdolu olunca, kendinizle gurur duyacaksınız. Rahatlayacak, ve gününüzün kontrolünün kendi elinizde olduğunu derinden hissedeceksiniz. Bu düzeni sağlamak, verimliliğinizi her geçen gün arttıracaktır. 

Uzun zamandır denediğim, karantina döneminde başladığım bu tekniği uygulamanızı, en az 21 gün denemenizi tavsiye ediyorum. Böylelikle yapmanız gerekenleri unutmayacak ve zamanınızı iyi değerlendireceksiniz. 

Lütfen “Pazartesi başlarım” demeyin! Neden şimdi başlamayasınız ki?

Eğer başlarsanız lütfen bizimle de paylaşın. Geri dönüşleriniz bizim için çok kıymetli. 

Gününüzün istediğiniz gibi geçmesini, her saniyesinden istediğiniz verimi almanızı dilerim. Sevgiler ⏳

2 Replies to “Zamanınızı İyi Değerlendirin: Kanban Tekniği”

 1. Göktuğ dedi ki:

  Son 6 aydır yaptığım ve işlerimi bitirebilidğim için mutlu olmamı sağlayan bir yöntem… Bu tekniği herkesin yapması gerektiğini düşünüyorum.

  • Ceyda Şişmanoğlu dedi ki:

   Kesinlikle, bir başlansa çok kolay alışılacak bir yöntem. Umarız faydası sizler gibi herkese dokunur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir