Yıldızlı Gece Tablosu: Koca Bir Hüzün

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere Van Gogh’un belki de en ünlü tablolarından biri olan Yıldızlı Gece tablosundan bahsedeceğim. Van Gogh deyince genellikle aklımıza gelen ilk şey kendi kulağını kesmesi, ikincisi ise Yıldızlı Gece tablosudur. Bu ünlü Yıldızlı Gece çizimi neleri anlatır neleri… Tablo aslında oldukça hüzünlüdür ve simgelediği şeyler beni hep içten içe üzer. Hep mutsuz ve yalnız yaşamış bir ressam olan Van Gogh’un bu ünlü eserine gelin beraber bakalım!

Van Gogh, hayatı boyunca yanına bir arkadaş arar ama kimseyle bu ilişkiyi tutturamaz. Hayatı boyunca yalnızlığın acısını çeker. Öyle yalnız bir yaşamı vardır ki biri elinden tutsun ve o da mutlu olsun istersiniz. Ama malesef ki öyle biri olmaz…

Bir kriz anında kulağını kesmesinden sonra akıl hastanesine kaldırılan Van Gogh, en tanınmış tablosu olan The Starry Night’ı yani Yıldızlı Geceler’i çizer. 

Tablo hakkında

Aslında sabahın erken saatlerinde gördüğü bir manzarayı çizmiştir. Tabloda sabah yıldızına fırıl fırıl dönen kozmik bir enerjiyle canlanan gökyüzündeki diğer cisimler katılır. Servi ağaçları ise göğün bu hareketinden etkilenmiş, ve eğilip bükülmüş gibilerdir. Yıldızlı Gece tablosu gerçek bir görüntüden esinlenilmiştir ama aslında hayal gücüne dayalı olarak yapılmıştır. 

Ufukta Alpler yer alır. Kilisenin çan kulesi öne çıkan kasaba ise gençliğindeki Hollanda köylerini hatırlatır bize. 

Köy meydanında yıldızlı dolu göğün altındaki kilise, bize dinin insanları bir araya getirme kuvvetine yönelik eski inancını hatırlatır. Yakınlardaki evlerin pencerelerinden dışarı saçılan ışıkları görebilirsiniz. Bu aslında yanan bir ateştir ve düşünülen şey ateşin etrafında oturmuş ailelerdir. Yani beraber olma, biriyle olmaktır. Yani aslında Van Gogh’un tam olarak hasretini çektiği şeydir.

Van Gogh’un bir diğer tablosu olan Buğday Tarlası ve Kargalar’ın incelemesi için buraya tıklayınız.

Daha fazla sanat yazısı için lütfen buraya tıklayınız.

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir