Yılbaşında Oynayabileceğiniz Masa Oyunları

   Herkese merhaba! Bugün çok keyifli bir yazı ile karşınızdayız. İyisiyle kötüsüyle ve salgınıyla bir yılın daha sonuna geldik. Ne olursa olsun umarım güzel bir yıl geçirmişsinizdır! Bildiğiniz üzere yılbaşı gecesine az bir süre kaldı ve koronavirus önemleri kapsamında 4 günlük bir sokağa çıkma yasağı olacak. Kısaca arkadaşlar, hepimiz bu yılbaşı evdeyiz! Belki arkadaşlarımızla birlikte olucaz belki ailemizle, ne kadar farklı planlar yapsak bile evde olduğumuz için ne yazık ki imkanlar kısıtlı. Bu sebeple bugün harika bir liste geldim, listemiz yılbaşında oynayacağımız oyunlar! Masa ve kart oyunları keyifli zaman geçirmek için birebir bence. Bu sebeple yılbaşı gecesi keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak oyunlar ile karşınızdayım. Ee o halde hadi oyunlara bakalım!

  1. Monopoly

   Değil yılbaşı, her gün oynanacak bir oyun! Bir klasik bir efsane. Her oynayışta farklı bir hikaye ve farklı bir eğlence sunan oyun yılbaşında kesinlikle keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak. Emlakçı temalı bir masa oyunudur. Zar atarak ilerlenir ve gelen yeri kişiler satın alıp ev ve otel gibi konutlar dikebilir. Oyun kira üzerinden dönmektedir. Unutmayın kira alıp vermezsiniz oyunun eğlencesi kalmaz! Monopoly Klasik benim vazgeçilmezim olsa da, Monopoly Fortnite, Monopoly Junior, Monopoly Gamer, Monopoly Y Kuşağı gibi türleri de var. Ayrıca, Monopoly bir güzellik yaptı ve kart oyunu olarak da artık oynayabilirsiniz, bu türlüsü tabi daha hesaplı. Sizlere envai çeşit monopolyleri göstermek için bir link buldum buyrunuz: 

Link: Monopoly Oyunları

2. Uno

  İspanyolca anlamı “bir” olan UNO oyunu bir kağıt oyunudur. Doğrusu pis yedilinin biraz daha gelişmiş ve biraz daha renkli kartlarla oynanan hali diyebilirim. En az 2 kişi ile oynanan oyun 10 kişiye kadar da oynama imkanı sunuyor bizlere. Temel kurallar ve özel kartlar ile birlikte en büyük amacımız elimizdeki kartları bitirmektir. Oyunun bir de Flip modu çıktı! 

Link: UNO Klasik & UNO Flip

 3. Tabu

Oynamak için biraz daha kalabalık bir gruba ihtiyacımız olan Tabu’yu oynamak diğerlerine göre daha zor bence. Yasaklı kelimeler, zaman sıkıntısı ve seni anlamayan takım arkadaşların! Delirmek için harika bir oyun aslında! Kendi özel kartlarına sahip olan bu oyun, kartın üzerinde bulunan yasaklı kelimeleri söylemeden anlatmaya çalışmak ve puan alma üzerine kuruludur. Kurallara uygun şekilde en çok kelimeyi bulan takım kazanıyor. 

Link: Klasik Tabu Oyunu

Tabu’yu pahalı bulanlar için ise bir önerim var: Anlat Bakalım kartları. Bu kartlarda da yasaklı kelimeler var ikili set olarak satın aldığınızda bir setin diğerine nazaran daha zorlu kelimeler içerdiğini göreceksiniz. Bence bu da sizlere hoş vakit geçirtebilir ve nereden baksanız 250 lira cebinizde kalır 🙂

Link: Anlat Bakalım Kart Oyunu

4. Scrabble

   İşte en sevdiklerimden biri: Scrabble! Dünyada çok popüler olan bu oyun son yıllarda bizim ülkemizde de fazlasıyla tercih edilip oynanmaya başladı. Scrabble bir kelime türetme oyunu. Küçük ıstakalar, kare oyun tahtası onlarca harf! Amaç yüksek puanlı uzun kelimeler türetmek ve kazanmak. En az 2 kişi ile oynanan gerçekten çok fazla kafa yormanıza sebep olacak, çünkü elmayı, kalemi herkes bulur, önemli olan zor kelimeler bulmak! Aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

Link: Scrabble Link

Ve yeniden, “Scrabble’ın fiyatı biraz tuzlu, yok mu daha hesaplısı” diyenleriniz için müthiş bir opsiyon ile geldim. Evet ıstakalar, taşlar ve oyun tahtası Scrabble ile aynı kalitede değil, ama işinizi fazlasıyla görür! 

Link: Kelime Üretme Oyunu

5. Jenga

Jenga da benim çocukluğumun oyunu, ister kule gibi dizip devirmeden taş almaya çalışın ister Domino oynarmış gibi yere birbirine yakın dizin ve vurduğunuzda her birinin birbirine değmesini izleyip keyif alın 🙂 Bence her iki türlüsü de zevkli ama ilkinin yaşattığı rekabet bir başka doğrusu 🙂

Link: Jenga

Bonus: Eğer sizlerde benim gibi klasikçiyseniz Okey, Kızma Birader ve Tombala gibi yine sıkı rekabet gerektiren oyunlar oynayarak gecenizi şenlendirebilirsiniz.

İşte onlar için de linkler: Kızma BiraderOkey TakımıTombala

İyi Eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir