Yeşil Rehber: Tarihte Bir Leke

by:

DİZİ/FİLMSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere Netflixteki en iyi filmler arasında değerlendirdiğim ve son zamanlarda beni en çok etkileyen filmlerden biri olan Yeşil Rehber’den bahsedeceğim. 2018 yılında çıkmış IMDb puanı 8,7 olan bu harika film sizce neyi anlatır? Yeşil Rehber konusu ve Yeşil Rehber oyuncuları için gelin detaylara beraber bakalım! Tabii ki yorumumu da eklemeyi unutmadım!

Yeşil Rehber Başrol Oyuncuları

Piyanist rolüyle: Mahershala Ali

Tony rolüyle: Viggo Mortensen

Tony’nin eşi Dolares rolüyle: Linda Cardellini

Film hakkında

Amerikan yapımı, biyografik drama, komedi drama şeklinde kategorilenen bir filmdir. Film aslında Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan ırkçılığa değinir. Film İtalyan bir ailenin evinde olan tamircilerle başlar. Tamirciler siyahidir ve Tony onların su içtiği bardağı çöpe atar. Film aslında konunun neyin üzerine olacağını burada bize açıklar. 

İşsiz kalan Tony, ünlü bir piyanistin evine görüşmeye gider. Piyanistin siyahi olması belki de Tony’i en çok vuran şeylerden biridir. İşi kabul etmez. Ama bölgede işinde en iyi olduğu için piyanisy Tony’e itiraz edemeyeceği bir ücret teklif eder. Yapacağı iş, piyanistin başına bir şey gelmeden onu bütün konserlerine yetiştirmektedir.

Peki yeşil rehber nedir?

Yeşil Rehber, ülke içinde gezinirken siyahilerin kalabileceği otelleri, yemek yiyebileceği restoranları ve içki içebileceği barları barındıran bir rehberdir. Bence tarihin en büyük lekelerinde biridir. İnsan ayrımcılığının bu raddede olmasını cidden aklım almıyor…

Peki sizce Tony ve piyanist Don Shirley’in bu yolculuğunda onları neler beklemektedir?

İkisininde birbirine farklı bakış açıları sunduğu, birbirlerinin ön yargılarını yıktığı, birbirlerinin değişik huylarını keşfettiği ve başka deneyimler yaşadığı mükemmel bir filmdir.

Filmi oldukça beğendim. Gerek vurguladığı ırkçılık konusuyla, gerek gerçek bir hikaye üzerine kurulmasıyla. Ünlü bir piyanisti, sırf siyahi diye dışarıda ahırdan bozma bir tuvalete göndermeleri, o dönemdeki düşünce şekilleri, insanın değeri… hepsi oldukça önemli ve güzel işlenmiş kavramlardır.

Çok fazla da detay vermeden, sizi izlemeye davet edelim!

Daha fazla film önerisi için buraya tıklayınız.

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir