Yeni Gözde: Fişekhane

Herkese merhaba! Bugün size geçmiş ile günümüz arasında bir köprü görevi gören modern bir kültür sanat merkezinden bahsetmek istiyorum, “FİŞEKHANE”. 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin ve ordusunun modernleşme çabalarından biri olan “Zeytinburnu Fabrika-i Hümâyûnu” bünyesindeki  önemli yapılardan biri olma niteliği taşıyan, günümüzde sinema, tiyatro ve bunun gibi bir sürü modern etkinliğe ev sahipliği yapan Fişekhane önemli bir kültür merkezi olma hedefi taşıyor! Büyükyalı projesinin içinde olan bu yapıyı kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim, özellikle havalar hala güzel iken 🙂

Buraya aslında modern ve büyük bir semt desek yanlış olmaz. Sahip olduğu kültür sanat merkezi, sahneleri, sinemaları, galerileri, Türkiye’de ilk defa yer alacak üst segment markaları, gurme restoranları, birbirinden güzel kafeleri, yöresel lezzetler sunan organik pazarı ve daha birçok değere sahip. Bunun dışında kendine özgü bir eğitim programı ve okulları olan Montessori okuluna sahip. Ayrıca, organik pazar sahibi hakkında konuşmak istiyorum çünkü oraya gittiğimiz gün, işi olmamasına rağmen bize etrafı gezdirdi, küçük bir tarih dersi verdi ve inandığı projesini bize çok güzel anlattı. İnternet satışı dışında her cumartesi kurulan bu organik semt pazarını gezmenizi tavsiye ediyoruz, bir şey almasanız bile havası çok hoşunuza gidecek eminim! Pazarı gezmek isterseniz Cumartesi kuruluyor, bilginiz olsun 🙂

Denize sıfır olduğunu söylemeyi unuttum sanmayın 🙂 Hem sahil havası hem güzel bir semt pazarı hem etkinlikler hem kültür ve sanat… Yeter mi? Bizce yeter ama bunun yanı sıra bölge harika bir kafeye sahip; Komşu Kahve Büyükyalı! Hızlı servis, rahat koltuklar, fiyatlar uygun ve sunumları harika. Her şey bittikten sonra soluklanıp burada kahve içmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Bunun yanı sıra etkinliklerin başladığını da not edin isterseniz. En altta bırakacağım linkte etkinliklere rahatlıkla ulaşabilir ve güzel bir akşam geçirebilirsiniz! Erdal Beşikçioğlu da burada prova yapıyor, her an karşınıza çıkabilir bizden söylemesi! 

Şans eseri girdiğim ve keşfettiğim bu yere kesinlikle daha sık gideceğimden eminim. Umarım siz de bu güzel yazı sonucu burada harika vakit geçirirsiniz.

Bizden şimdilik bu kadar, yeni yerlerde görüşmek üzere! 

 Fişekhane Resmi Sitesi: Fişekhane: Tiyatro, Konser, Müzikal, Dans ve Sergi Etkinlikleri

 Fişekhane Etkinlikler Sayfası: Fişekhane: Tiyatro, Konser, Müzikal, Dans ve Sergi Etkinlikleri

One Reply to “Yeni Gözde: Fişekhane”

  1. […] Fişekhane yazımız için tıklayınız! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir