Yaşamak Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

   Herkese merhaba! Bugün Çin Edebiyatının önemli eserlerinden biri olan, birçok ülkede “çok satan kitaplar” listesine giren ve yayınlandığı ülkede yasaklanan bir kitap ile karşınızdayım; Yaşamak. 1993 yılında çıkan kitabımız Yu Hua tarafından yazılmıştır. Bu aralar ülkemizde de çok satanlar listesine girmek için zorlayan bir kitap! Doğrusu bu kitabı neden bu kadar geç keşfettim kendime kızıyorum. Yazarımızın ayrıca iyi de bir ödülü var, kendisi 2002 yılında birçok yazarın almak istediği James Joyce Edebiyat ödülünü aldı. Eee bu kadar bilgiden sonra artık kitap ile ilgili detaylara başlayalım.

   Baş karakterimiz Fugui ve onun şanssız hayatı… Kitabın tam bir drama olduğunu söylemek isterim. Arada yüzümüz gülüyor ama çoğunlukla “yok artık, bu da olmasın lütfen” diyoruz ne yazık ki. Dramanın bu kadar yoğun olduğu bir kitap ilk defa okudum. Kitabımız bir anlatıcı ile başlıyor, bir gezgin; genç bir gezgin. Bir gün bir köyde Fugui’ye rastlıyor tarla sürerken. Ve başlıyor Fugui hayat hikayesini anlatmaya… Öyle bir hayat hikayesi ki drama üstüne drama! Fazlasıyla üzülüyorsunuz arkadaşlar haberiniz olsun. Zengin bir çocukluk geçiren Fugui’nin kumar sevdası yüzünden her şeyini, gerçekten her şeyini kaybetmesi ile başlıyor. Kendi topraklarında, bir süre önce sahibi olduğu topraklarda, bir işçi gibi çalışan Fugui bir süre sonra aile fertlerini kaybetmeye başlıyor. Hikaye ise Çin’de yaşanan Mao Devrimi ile evrim geçiriyor doğrusu. Aslında kitaba dönüp baktığımızda kumar oynaması ve topraklarını kaybetmesi onun tek şansı, çünkü toprakların yeni sahibi devrim sonrası idam ediliyor. Kendisi olabilirdi! Olaylar sırası ile gelişiyor ve gerçekten durmadan kötü şeyler oluyor. Çocuklarının başına gelenler, kızı hasta olduğu için doktor ararken bir komutanın zorla onu askere alması, savaşta yaşadıkları, eşinin hastalığı derken hikayenin sonunda bir öküz ile baş başa kalıyor… Ne mi kaybediyor? Ciddi anlamda her şeyini. 

   Kitap benim hayatımda okuduğum en akıcı kitaplardan doğrusu. Fugui’ye çok kızıyorsunuz kitap boyunca, okursanız emin olun sizde çok kızacaksınız. Ama her şeye rağmen hayata tutunuşu, ne olursa olsun pes etmemesi ve kaybettikleri karşısında yaşadığı karakter gelişimi çok etkileyici. Bu kitap kendisi ile birlikte altı insanın hayatını, acılarını, sevinçlerini, kederlerini ve en çok hüzünlerini anlatıyor. Yazara teşekkür etmek istiyorum, dram denilen kavramı bana yeniden öğrettiği için 🙂

  İlk defa Çin Edebiyatından okuduğum bir kitaptı Yaşamak. Kitabı Jaguar yayınlarından okudum. Çevirmenliğini Çince aslından çeviren Bahar Kılıç’a teşekkürlerimi sunmak isterim. Karakterlerin başına çoğunlukla eşim, annem ve kızım gibi eklemeler yaparak Çin isimleriyle yorulmamamızı sağlamış. Kitap 205 sayfa ve ben 4 günde bitirdim. Sizin daha kısa süre okuyacağınıza kuşkum yok çünkü çok yoğun bir dönemdeyken okumuştum kitabı. Müsait olsaydım en fazla 2 günde bitireceğimden eminim 🙂 Bir kitap incelemenin daha sonuna geldik, düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin! 

   Keyifli okumalar! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir