Wheatfield with Crows- Buğday Tarlası ve Kargalar- Vincent Van Gogh 1890

   Buğday Tarlası ve Kargalar; bir tablodan, bir eserden çok daha fazlası… Öldükten sonra keşfedilen en büyük ressamlardan biri olan Van Gogh’un ölmeden önce yaptığı son tablolardan biridir. Hatta bazı kaynaklarda son tablosu olarak geçiyor. İntihar etmeden önce yaptığı son tablosunun olmasının gerçekten çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Sefil, yalnız, başarısız ve hayallerini bir türlü gerçekleştiremeyen bir insanın hayatına son vermeden önce yaptığı son tablo… Yıllar sonra filmlere, kitaplara, eserlere ve düşüncelere konuk olan, insanların ağızlarından düşürmedikleri Van Gogh’un olgunluk döneminin son eseri…

   Yalnız ve sıkıntılı bir hayat geçiren Van Gogh, hayatının son dönemlerinde hem onu hiçbir zaman yalnız bırakmayan kardeşine yakın olmak, hem de doktoru Dr. Gachet’in denetiminde olmak için Paris’in yakınlarında Auvers-Oise’e yerleşmiştir. Ne yazik ki burada 3 ay kalabilmiş ve 27 Temmuz 1890’da, o hassas olduğu ve duygu yoğunluğu yaşadığı günlerin birinde, tabloyu tamamladıktan sonra göğsüne ateş etmiştir. Fakat intihar etmeyi başaramamış ve sol göğsünün altına ateş etmiş, 2 gün boyunca acılar ve sancılar içinde yatmak zorunda kalıp ölmeyi beklemiştir. Zaten bu kadar sıkıntılı, yalnız ve hayatı boyunca sadece bir tablo satabilen insanın ölmeyi bile becerememesi nasıl bir duygudur, hayal edebiliyor musunuz? “Ölümü bile başaramadım” dedikten 2 gün sonra ölmüştür. 

   Aslında bu resme bakarak rahatlıkla ressamın iç dünyasında kopan fırtınalara tanıklık etmiş oluyoruz. İntiharından önce psikolojisinin net tanımıdır bu tablo. Mavi, sarı, siyah ve kahverengi tonlarının ağırlıklı olduğu tabloya bakarsak, tablonun ortasında başlayan ama bir sonuca varamayan patikayı görürüz. O patikanın amaçsızca kesilmesi ile Van Gogh’un intiharı arasında bir ilişki olduğunu düşünen insanlardanım. Fırtınaya hazırlanan bir buğday tarlasının üstünde uçuşan siyah martılar, tablonun kasvetini en üst düzeye çıkarıyor. 

   Van Gogh ölmeden önce son duygularını ve içinde kopan fırtınaları bu tuvale aktarmak istediyse, tamamen başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Sefil ve yalnız bir hayat geçiren bu ressamın öldükten sonra bu kadar değerlenmesini ve önemli olmasını bir haksızlık olarak görüyorum. Dünyada gerçekten var olan “adaletsizlik” olgusunu iliklerimize kadar işlendiği bir durumdur bu. Siz de bu tabloyu ve ne kadar kasvetli olsa da bir o kadar anlamlı tabloyu canlı canlı görmek ve incelemek isterseniz Hollanda’da Van Gogh Museum’da bulabilirsiniz. 

Size güzel bir haber de vereyim, “Hollanda’ya gidemiyorum” diyorsanız, buyrun sanal müzeye: Van Gogh Museum | 360 Stories

Sanatla kalın 😇

Kaynak: Umberto Arte ile Sanat

Kaynak: BUĞDAY TARLASI VE KARGALAR “WHEATFIELD WITH CROWS” – VAN GOGH

3 Replies to “Wheatfield with Crows- Buğday Tarlası ve Kargalar- Vincent Van Gogh 1890”

  1. EMRE AKDAĞ dedi ki:

    gerçekten güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık

  2. […] Van Gogh’un bir diğer tablosu olan Buğday Tarlası ve Kargalar’ın incelemesi için buraya tı… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir