VERDUN

by:

OYUNSon EklenenlerTEKNOLOJİ

   Herkese merhaba! Bugün piyasaya 2015 yılında çıkmış bir oyun ile karşınızdayım; Verdun! Oyunun konusu mu ne? Her oyuncunun sevdiği bir konu aslında; I. Dünya Savaşı. Oyun adını gerçek bir muharabeden almaktadır bu arada, buna birazdan geleceğim. I. Dünya Savaşı ile alakalı piyasada yüzlerce oyun var aslında; Battlefield I, Hearts of Iron IV, Valiant, Battle of Empires ve niceleri… Verdun ise hepsinden farklı! Oyun I. Dünya Savaşı ortamında geçen ilk çok oyunculu FPS oyunu olma özelliğini taşımaktadır. Oyun M2H ve Blackmill Games firmaları tarafından ortak olarak geliştirilip yayınlanmıştır. Şimdi, biraz Verdun muharebesi hakkında bilgi verdikten sonra oyuna geçmek istiyorum.

   Kısaca Verdun Muharebesi, Fransızların Almanlara harika bir savunma yaptıkları ve Alman saldırısını gerçek anlamda püskürttükleri bir savaştır. Bir yıpratma savaşıdır Verdun Muharebesi. Muharebe sırasında 40 milyondan fazla topçu mermisi kullanıldığı bilinmektedir. Yüz binlerce kaybın olduğu, tam tamına pis bir savaş… 300 gün süren bu savaşta 300 binden fazla kişi hayatını kaybetmiştir. 1916 yılının sonlarına doğru Fransızların son taarruzu ile savaş bitmiştir ve Fransızlar hem savaşı hem savaş sırasında kaybettiği toprakları geri kazanmışlardır. 

Oyunda, bu muharebenin ne kadar pis bir muharebe olduğunu fazlasıyla göreceksiniz. Şimdi gelelim oyuna.

   Oyun 1914-1918 yılları arasında ki I. Dünya Savaşının Batı Cephesini konu alıyor. Oyun en başta dediğim gibi FPS oyunu. Oynadığımız birlikle ile bizi bir siper savaşı bekliyor. Gerektiğinde saldırı ve savunma taktikleri ile birliğinizle bir ileri bir geri gitmek zorunda kalabiliyorsunuz, dediğim gibi siper savaşı. Oyunda 4 farklı mod bulunmaktadır; Cephe Savaşları, Zayiat, Ölüm maçı ve Birlik savunması. Oyun fazlasıyla gerçekçi. I. Dünya savaşında kullanılan silahlar ve üniformaları bu oyunda direkt görüyoruz, ayrıca gerçek muharebe alanlarının olduğunu söylemek isterim! Oyundaki haritalar, savaş meydanındaki haritaların aynısı!

   Oyunun trailer videosunu izlemek isterseniz: Verdun Trailer

   Oyunda kendi birliğimizi oluşturup oynayabileceğimiz gibi, başka birliklere de dahil olabiliyoruz. Ekipler 4 kişiden oluşuyor; Bombacı, tüfekçi, keskin nişancı ve kumandan. Ben çoğunlukla keskin nişancı olurum, bu da oyunda çok gerilmeme sebep oluyor. Oyuncu kulaklığı deneyiminin ne olduğunu bu oyunda gerçekten iyi anladım!

   Ben bu oyunu çok seviyorum. İnsanlar grafikleri tatmin edici bulmadığını söylüyorlar ama ben buna katılmıyorum. Atmosferi ve gerilimi yeterince yaşatan bir oyun, bir savaş oyunundan beklenen her şey var diyebiliriz.  Oyun Steam üzerinden 39 liraya satılıyor. Bu fiyat DLC paketlerini almanız ile birlikte 90 liraya çıkmaktadır. 

   Steam için link: Verdun Steam’de

Sistem gereksinimleri -minimum-:

İşletim Sistemi: Windows 8/10

İşlemci: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz, AMD CPU Phenom II X4 940

Bellek: 4 GB RAM

Ekran Kartı: Geforce GTX 960M / Radeon HD 7750 or higher, 1GB video card memory

DirectX: Sürüm 10

Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı

Depolama: 12 GB kullanılabilir alan

İlave Notlar: Multiplayer only, make sure you have a stable and fast internet connection.

   Oyun gerçekten çok keyifli, ama arkadaşlarınız ile oynamanızı tavsiye ederim. Özellikle bir bölüğü tamamen kontrol ederseniz işte o zaman oyundan aldığınız keyif kat ve kat artacaktır! Oyunu oynarsanız yorum yapmayı unutmayınız!

   İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir