Vefatının 57. yıldönümünde Halide Edip Adıvar kimdir?

Herkese merhaba! Bugün Türk yazar, öğretmen, milliyetçi ve kadın hakları için politik bir lider olan Halide Edip Adıvar’ın vefatının 57. yılı. Romanlarında en çok eleştirdiği şey kadınların düşük sosyal statüsü ve onların bunları değiştirmek için çabalamayışıdır. 1882 ya da 1884 yılında doğduğu bilinir ve 1964’te İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur. Bu saygıdeğer yazarımızın vefatının üzüntüsünü yaşarken sizlere ondan, hayatından ve okuyup önerdiğimiz kitaplarından bahsedeceğiz! Detaylara geçelim mi?

Halide Edip Adıvar kimdir?

1882’de ya da 1884’te doğmuştur. Üsküdar Amerikan Kız Kolejinden mezun oldu. Öğretmenlerinden olan Salih Zeki ilk eşi. Sonradan evlendiği eşi ise yine öğretmenlerinden Rıza Tevfik Bölükbaşı. Yazıları ilk defa Tanin gazetesinde yayınlanmaya başladığında Halide Salih takma adını kullanıyordu.

Zaman geçerken Balkan Savaşları başlar. Halide Edip Adıvar savaş sırasında hastanelerde çalışır. Bu çalışması nedeniyle de İstanbul’un birçok farklı semtini gezer ve çeşit çeşit insanlar tanır.

31 Mart Olayı’nda gericilerin tepkilerinden çekinir ve çocuklarını da alıp Mısır’a kaçar. Ayaklanmaların bastırılımasının ardından geri döner.

31 Mart Olayı: 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra yönetime karşı çıkan bir ayaklanmadır.

Döndükten sonra öğretmenlik ve müfettişlik yapar. Teali-i Nisvan Cemiyeti’ni kadınları toplumsal yaşama katmak amacıyla kurar.

Teali-i Nisvan Cemiyeti

1919’da Wilson Prensipleri Cemiyeti’nin kurucuları arasındadır. Aynı yıl Yunan ordusunun İzmir’i işgal etmesinden dolayı Sultanahmet Meydanı’nda olan mitingde bir konuşma yapar ve büyük yankı uyandırır. Sonrasında hakkında soruşturma açılır ve ikinci eşi olan Adnan Adıvar ile birlikte Anadolu’ya geçerler. Kurtuluş Savaşı’na katılır.

Adnan Adıvar ve Halide Edip Adıvar

Çeşitli cepheleri dolaşmış ve Mehmetçiklere destek olmuştur. Kendisine onbaşı ve ardından üstçavuş rütbesi verilmiştir.

Atatürk ile görüş ayrılığına düşer ve eşi ile beraber yurtdışına çıkar. Columbia ve Delhi İslam Üniversite’lerinde ders vermiştir.

1939’da Türkiye’ye geri döner. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Kürsüsü Başkanı olur. 1950’da milletvekili seçilir. Ölümüne kadar kürsü başkanlığı görevinde devam eder.

Halide Edip Adıvar romanları ana teması

Romanlarındaki kadınlar güçlü ve kültürlüdür. Kitaptaki karakterlerin kişiliklerine ve davranışlarına önem verir. Kurtuluş Savaşı döneminde milli duyguları temel alan kitaplar yazmıştır.

Halide Edip Adıvar kitap önerileri

  1. Sinekli Bakkal (en ünlü kitabı)
  2. Kalp Ağrısı
  3. Ateşten Gömlek
  4. Vurun Kahpeye
  5. Mor Salkımlı Ev
  6. Yolpalas Cinayeti

Kitapların yorumları için blogumuzu takipte kalın!

Ölümünün 57. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir