Usta Yazar Oğuz Atay

Merhaba! Bugün 12 Ekim, yani kitaplarının halen çok okunduğu usta roman, öykü ve oyun yazarı Oğuz Atay’ın 86. yaş günü. Onu buradan da anmak istedik.

12 Ekim 1934 İnebolu/Kastamonu doğumlu Atay, şimdinin TED Ankara Kolej, o zamanki adıyla Ankara Maarif Koleji mezunu. Daha sonrasında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu, askerliğini yaptı ve Kadıköy vapur iskelesinin yapımında çalıştı. Buradan istifasını verdi YTÜ’de öğretim görevliği de yapmasının yanı sıra doçent oldu ve mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergilerde makaleleri yayımlandı. Hepimizin bildiği o meşhur Tutunamayanlar kitabını 1971-72 yılları arasında yayımlanmasının ardından büyük yankı uyandırdı ve bu romanıyla TRT Roman ödülünü kazandı. Herkesin kolay kolay okuyamayacağı Tutunamayanlar eserinin devamı niteliğinde olan Tehlikeli Oyunlar’ı yazmış ve hikayelerini Korkuyu Beklerken adlı bir kitapta toplamıştır. Prof. Mustafa İnan’ın da hayatını konu edindiği Bir Bilim Adamının Romanı’nı 1975’te yayınlamıştır. Bir diğer kitabı Oyunlarla Yaşayanlar ise Devlet Tiyatrosu’nda sergilenmiştir. Ne üzücüdür ki, büyük projesi “İstanbul Ruhu”’nu yazamadan beynindeki tümör sebebiyle 13 Aralık 1977 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Günümüzde halen çeşitli eserleri tiyatro gösterisi olarak sahneleniyor ve kitapları çok satanlar listesinde. Bu başarının sırrı bence eserlerinde hayal ile gerçeği karıştırması. Ayrıca, Oğuz Atay postmodernist roman kategorisinde eser veren ilk Türk yazar olmuştur. Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Oğuz Atay’ın anısına, Kastamonu Valiliği 2007 yılından beri Oğuz Atay Edebiyat Ödülleri vermektedir. Kendisi ayrıca MEB 100 Türk edebiyatçısı listesinde yer almaktadır. Yani, ilköğretim ve ortaöğretimde Türk Dili ve Edebiyatı dersinde kullanılmak veya ilköğretim ya da ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin, boş zamanlarını değerlendirmek üzere öncelikle başvurabilecekleri yazarların bulunduğu bir kaynak listedir. 

Postmodernist Roman nedir diyenler için ise en güzelinden kapsamlı bir link bırakıyorum: Postmodern edebiyat

Işığın bol olsun sevgili Oğuz Atay…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir