Türk Tiyatrosunun Simgelerinden: Dümbüllü Kavuğu

   Türk tiyatro tarihinin önemli simgelerinden sayılan, nesilden nesile geçen Dümbüllü Kavuğu’nun son sahibi geçtiğimiz günlerde yeni sahibi oyuncu Şevket Çoruh oldu. Peki bir bakıma “ustalık” belgesi olan bu Kavuk neden bu kadar önemli? Gelin yazımızda öğrenelim!

   İsmail Hakkı Dümbüllü’nün hayatını ve yaptıklarını bilmenin bu aşamada faydalı olacağını düşünüyorum. 1973 yılında ölen tiyatrocu geleneksel Türk Tiyatrosunun son temsilcisidir. Orta oyunu ve Tulûat sanatçısı olan Dümbüllü, hocası Kel Hasan Efendi’nin yanında çalışmış ve ondan Tulûat sanatını öğrenmiştir. Yaşadığı döneme damgasını vuran sanatçı, geleneksel Türk tiyatro sanatının daha çok kişi tarafından bilinmesini sağlamakla birlikte ilerlemesini sağlamıştır. Kavuğun asıl sahibi olan Kel Hasan Efendi ise zamanında yoğurtçu olan ama her zaman oyuncu ve komedyen olmak isteyen birisiymiş. “İbiş” karakteri ile ünlenen sanatçı sahneye her zaman kavuk ile çıkarmış. Başındaki kavuğu öğrencisi İsmail Hakkıya vererek bir bakıma bir akımı başlatmış oldu. “Kavuk” ne kadar İsmail Hakkı Dümbüllü ile özleşmiş olsa da her şeyin başında Kel Hasan Efendi olduğunu söylemekte fayda var. Ayrıca, kavuğun ikinci sahibi olan İsmail Hakkı Dümbüllü döneminde Nasreddin Hoca karakteri ile de özleşmiştir, bunu unutmamak gerek.

   Kavuğun üçüncü sahibi ise Münir Özkul’dur. Oynadığı Hababam sınıfı, Kanlı Nigar ve Keşanlı Ali Destanı hem kendi oyunculuğu açısından hem Türk Tiyatrosu açısından çok önemli sayılmakta. ‘Kanlı Nigar’ piyesindeki ‘Kavuklu’ rolüyle, İlhan İskender Ödülü’ne layık görülen Münir Özkül, aynı sene İsmail Hakkı Dümbüllü’den “Kavuğu” aldı ve yeni sahibi oldu. Kendisinin kim olduğunu hatırlayamıyorsanız siz tek bir isim vermekte fayda var; Kel Mahmut 🙂

   Kavuğun dördüncü sahibi ise Ferhan Şensoy’dur. Kendisinin sinema, tiyatro ve senaryo yazarlığı gibi birçok yeteneğinin yanı sıra Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusudur. Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, en tanınmış oyunudur. Kavuğu 1898 yılında Münir Özkuldan devralmıştır.

   Kavuğun beşinci sahibi ise Rasim Öztekin’dir. Ünlü tiyatrocu Ferhan Şensoy’un kurduğu Ortaoyuncular topluluğuna katılarak profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı. Metin yazarlığı ve program sunuculuğu da yapan usta tiyatrocu 1980-1992 yılları arasında Şahları da Vururlar, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı, İçinden Tramvay Geçen Şarkı, İstanbul’u Satıyorum, başta olmak üzere Ortaoyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarında rol aldı. Film önerisi olarak kendisininde oynadığı ve bir Namık Kemal romanı olan “72. Koğuş” filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz! 2016 yılında kavuğu Ferhan Şensoy’dan devralmıştır.

   Ve kavuğun son sahibi, Şevket Çoruh. Kendisini tebrik etmekle birlikte başarılarının devamını dileriz 🙂 Ünlü Türk dizisi ve tiyatrocusu Şevket Çoruh ne kadar Arka Sokaklar dizisi ile bilinse de çok büyük bir geçmişi ve deneyimi vardır. Ayrıca kendisi şu an İstanbul’un dikkat çeken tiyatro Sahnesi “Baba Sahne”nin sahibidir. 20 Eylül’de yapılan bir tören ile Kavuğu almış son tiyatrocudur. 

   Kel Hasan Efendi’den İsmail Dümbüllü’ye, İsmail Dümbüllü’den Münir Özkul’a, Münir Özkul’dan Ferhan Şensoy’a, Ferhan Şensoy’dan Rasim Öztekin’e  ve son olarak da Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a giden Dümbüllü Kavuğu Türk Tiyatrosu için gerçekten temsili değer yüksek bir simgedir. 

Şevket Çoruh’tan sonra sizce kime geçecek? Umuyoruz ki son sahibi gibi çok önemli bir kişiliğe geçer ve bu gelenek Türk tiyatrosunun önemli bir değeri olarak kalmaya devam eder!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir