Truman (2015)

Merhaba! Bugünkü film değerlendirmemizde Truman filmi var. Yanlış anlaşılmasın, Jim Carrey’in oynadığı ‘Truman Show’ değil!

Bu filmimiz 2015 yapımı komedi-dram filmi. İspanya ve Arjantin iş birliği ile ortaya çıkmış bu film IMDb sitesinde 7.3/10 alarak iyi bir rekora imza atarken, 5 ödül alarak büyük bir başarıya da imza atmış. Başrollerinde “El Secreto de Sus Ojos” (Gözlerindeki Sır) ve “Nueve Reinas” (Dokuz Kraliçe) filmleriyle akıllarda yer etmiş Arjantinli oyuncu Ricardo Darín ve “Narcos” dizisinde rol almış Javier Camara var. Bu ikilinin oyunculuklarına zaten diyecek hiçbir şey yok.

Bu kadar ön bilgi yeter, gelelim filmimizin konusuna. Julian (Mr. Darín), aktör, 1 yıldır kanser ve tek yoldaşı sadık köpeği Truman. Tomas (Mr. Camara), Julian’ın arkadaşı ve Kanada’da bir profesör. Julian, Tomas tarafından beklenmedik bir şekilde ziyaret edilir, 2 arkadaş ve Truman 4 günü beraber geçirirler. Julian eğer sağlığı kötüleşirse kemoterapi almak istemez ve doktor destekli intihar (bence bir bakıma ötenazi) talep eder. Julian’ın kuzeni Paula ve arkadaşı Tomas, gelişmelerden hoşnut olmaz ve Julian’ın tedavisi için fikirlerini değiştirmek isterler. Paula ve Tomas kendilerini ruhsal olarak hazırlamaya çalışırken, Julian da köpeği Truman’ı sahiplendirmek için yeni bir aile arayışı içerisindedir.

Peki ben filmi nasıl buldum? Bence film fena sayılmazdı, 7 puanı hak ediyor ama 5 ödül! Bilemedim doğrusu. Tabiki ben bir film eleştirmeni değilim, fakat filmin adına bakınca sahip ve köpek arasında geçmesini beklediğiniz film, bir bakıyorsunuz aslında çoğunlukla kanser tedavisi gören bir adamın hayata nasıl ‘tutunamayışını’ anlatıyor. Köpeği toplasanız 3 kez gördüm, ve ikisi arasındaki bağ da bize yeterli lanse edilmedi diye düşünüyorum. Benim gibi sulugöz birisi bile bu filmde tek 1 adet göz yaşı akıttıysa, bir sorun var demektir, bence. L 3 karakterimizin de duygu durumları güzel ve net bir şekilde izleyiciyle buluşsa da, ben daha fazlasını beklerdim.

Siz izlediniz mi? Şu günlerde izlemeyi planladığınız filmler var mı? Hadi bizimle de paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir