/The Social Dilemma_

by:

DİZİ/FİLMSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere son zamanların meşhur belgesi /The Social Dilemma_ , Türkçe adıyla /Sosyal İkilem_’i yorumlamak istiyoruz.

Öncelikle türü belgesel olduğu için herkese hitap etmeyebilir ama emin olun sosyal medyaya ve işlerin arka planda nasıl yürüdüğüne dair bir bakış açısı edineceksiniz. Neden mi bahsediyorum? Hiç instagramda dolaşırken, tam bu zamanlarda ihtiyacınız olan ayakkabıların reklamlarını görmüyor musunuz? Ya da arkadaşınızla bir yere gitmekten bahsettikten hemen sonra karşınıza otel reklamları gelmiyor mu? Sizce bunların hepsi tesadüf mü? Tabii ki HAYIR! Bu belgesel aslında bunu aydınlatıyor. 

Google, Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Pinterest vb. şirketlerin bazı eski çalışanları ve kurulumunda büyük roller oynamış kişilerle çekilmiş bir belgesel. Belgesel bize neden sosyal medyanın ücretsiz olduğunu sorgulatıyor. Neden instagrama kayıt olabilmek için para vermiyoruz? Eğer para vermiyorsak, kurucuları nereden para kazanıyor? Tabii ki reklamlardan. Belgesel çok önemli bir noktaya da parmak basıyor: ÜRÜN İÇİN PARA ÖDEMİYORSAN, ÜRÜN SENSİNDİR. Yani aslında instagram ya da reklamlar bir ürün değil. Ürün biziz, ürünün sahibi instagram ve ürüne para ödeyen de reklamlar. 

Belgeselde yalan haberlerin doğru haberlere oranla 6 kat daha hızlı yayıldığına da değiniliyor. Yani karşımıza gelen haberlere güvenmeden önce fazlasıyla sorgulamalıyız. Bunu en iyi ülke liderlerinin kullandığına değiniyor. Çünkü sosyal medya üzerinden her lider kendi halkını istediği gibi manipüle edebiliyor.

Facebook beğeni tuşunun yaratıcısı, bu tuşu insanlar arasında sevgi yaymak için yaptığını ama madalyonun diğer yüzünü hiç hesaba katmadığını itiraf ediyor. Beğeni alamadı diye ya da beğenisi az diye intihar eden gençler olabileceğini başta tahmin edemediklerini vurguluyor.

Belgeselde yasalara da yer veriliyor. Neden sosyal medya için bir yasa yok? Mesela siz kullandığınız su için vergi ödüyorsunuz. Sosyal medya sizin datalarınızı/verilerinizi kullandığı için neden vergi ödemiyor? Belki de bu bilgilere vergi ödeseydi, etik anlamda bu kadar ileri gidilmemiş olurdu?

Belgeselin sonunda bu şirket çalışanlarına çocukların sosyal medya kullanımına izin verip, vermedikleri soruluyor ve hepsinden tek bir yanıt geliyor: HAYIR. Sizce bu işin içinde olanlar, çocuklarının kullanımına izin vermiyorsa, daha büyük boyutları yok mudur?

Belgesel ise bizlere sosyal medya kullanımını azaltmak için bilgiler vererek bitiyor. Bunlardan birisi telefonunuzu yatak odanızda bulundurmamanız. Hepsini söylemek istesek de devamını kendinizin keşfetmenizi diliyoruz!

Muhakkak izleyin ve izletin.

İyi seyirler!

Sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir