The Night Cafe – Gece Kafesi: Van Gogh

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Van Gogh sever olarak yine bir Van Gogh tablosu ile geldim: The Night Cafe. Türkçesi ile Gece Kafesi. Şu anda Yale Üniversitesi Sanat Galerisinde sergilenmektedir. Aslında bu kafe gerçek bir mekandır. Asıl adı ise Cafe de la Gare’dır. Van Gogh’un intikam almak için yaptığı bir resimdir. O güne kadar yaptığı en çirkin resim diye değerlendirir. Peki neden intikam almak istemiştir? Tablo bize neyi anlatır? Detaylara geçelim mi?

The Night Cafe – Gece Kafesi

Van Gogh Arles’e ilk geldiğinde bu kafenin üzerindeki kiralık odalarda kalmıştı. Ancak iki ay sonra kira borcu nedeniyle otelin sahibi ile kavga etmişlerdi. Kardeşi Theo’ya bu olay ile ilgili bir mektup yazar ve mektubunda intikam almak için o güne kadarki en çirkin resmi yaptığını söyler. Mekanı kirli ve köhne mekanı olarak değerlendirir. Üç gece boyunca sabahlara kadar bu resim ile uğraşmıştır.

Tabloya baktığımızda ise sanki kapıda durmuşuz ve içeri girsek mi girmesek mi onun kararsızlığını yaşıyor gibi hissediyoruz. Beyaz önlüğü ile karşımızda dikilen mekanın sahibi ise gözlerini bize dikmiş gibi bakıyor. Sarhoşluktan uyuklamakta olan ve kenarda bir kadınla beraber oturan müşterisinden başka kimse yoktur. Bilardo masasının etrafında ise genişçe bir gölge görürsünüz. Bu gölge bize sanki mekanı uğursuz gibi hissetmemize sebep olur.

Kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta insana ait korkunç ihtirasları kırmızı ve yeşille anlatmaya çalıştığını açıklar. Resimde de gördüğümüz üzere duvarların kırmızılığı ile bilardo masasının yeşili bizde huzursuzluk yaratır. 

Tabloya bir kere daha bakarsak, aslında biraz da üzücü bir tablo olduğunu görebiliriz. Adeta geceyi yalnız geçirenler için üzülmüştür. Van Gogh hayatı ne kadar zor olursa olsun, çevresindeki hayatlarla hep empati kurmuştur.

Aslında bu tablo bize onu yansıtır. Tablodaki huzursuzluk ve yalnızlık aslında onun hayatıdır. Nefret ettiği bu yeri kendisi ve kendi hayatıyla fazlasıyla bağdaştırdığını düşünmekteyim. 

Siz nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Sanatla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir