The Long Dark

   Herkese merhaba! Hayatta kalma oyunlarını sever misiniz? Doğrusu ben bayılırım ve bugün çok uzun zaman oynadığım bir oyun incelemesi ile karşınızdayım; The Long Dark. 2014 yılında erken erişime açılan oyun tam hali ile 1 Ağustos 2017’de yayınlanmıştır. Bağımsız bir oyun firması olan Hinterland Studio tarafından hem geliştirildi hem yaratıldı. Erken erişim halinde bile fazlasıyla söz ettiren oyun Twitch kanallarında çok uzun bir süre en çok oynanan oyun olarak kalmıştır. Aslında oyun konusu çok basit; hayatta kalmak! Ama atmosferi, müziği ve gerçekliği ile oyun sizi fazlasıyla kendinize bağlamaktadır. Gelin oyunu biraz daha yakından inceleyelim.

  Açık dünya formatında olan birinci şahıs hayatta kalma oyunudur dediğim gibi. Bir uçak kazası sonrasında doğa koşullarında hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyun fazlasıyla gerçekçi, hatta bazı aşamalarda çok can sıkıcı olduğunu söyleyebilirim. Öldüğümde “ya bu kadar da gerçekçi yapmayın be arkadaş” dediğim anlar oldu. Hatta fazlasıyla oldu diyebilirim 🙂 Oyun Kanada’nın Kuzey kesimlerinde geçmektedir. Kuzey Kutup noktasına fazlasıyla yakınız. Oyunda vücut sıcaklığı, kalori alımı, açlık/susuzluk, yorgunluk, rüzgar, titreme ve bunun gibi önemli faktörler vardır. Karnımız acıktığı zaman avlanmak zorundayız, boş bulduğumuz arazileri kurcalayıp işimize yarayan şeyler bulmak zorundayız, ısınmak için ateş yakmak ve hastalandığımızda ya da yaralandığımızda kendimi iyileştirmek zorundayız. Güzel bir barakamız var ve fırtına mı çıktı? O zaman belki de fırtına dinene kadar evimizde oturup sakince kitap okumaktayız. Bu kararların hepsi size kalmış! 

   Oyunun trailer videosunu izlemek isterseniz: The Long Dark — “Make It Right” — WINTERMUTE LAUNCH TRAILER

   Bu anlattığım kısım oyunun hayatta kalma modu. Bunun dışında bir de hikaye modu bulunmaktadır. Hikaye modu oyunun tamamen çıkması ile hayata geçmeye başlamıştır. Burada bir eleştiri yapmak gerekirse, oyun o kadar uzun bir süre erken erişimde kaldı ki insanlar hikaye modunu beklemekten sıkıldı ve direkt hayatta kalma moduna odaklandı, ben dahil. Bunun dışında oyunda mücadele modları da mevcuttur.  Belirlenen bir bölgede avlanabilir, belirlenen bir dağa tırmanabilir, ve çeşitli görevli yerine getirerek gün gün hayatta kalmaya çalışabilirsiniz. Oyun ile alakalı detaylı bir rehbere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Oyunda ki kurt çeşitlerinden, bulduğunuz bağırsaklarla ne yapabileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır, tabii avlanabilirseniz!

Oyun içi detaylı rehber: Guide :: [Turkish]The Long Dark ve Hikaye modu İlerleyiş Rehberi

   Oyunun atmosferi fazlasıyla başarılı. Oynarken o kadar çok üşüdüm ve canım yandı ki, size gerçekten anlamam. Karakterin içine fazlasıyla girdim. Müzikler biraz fazla yoğun, son seste oynarsanız küçük panik ataklar geçirebilirsiniz, söylemiş olayım! Oyun ile ilgili güzel bir bilgi Türkçe arayüz ve altyazı mevcut. Böyle bağımsız oyunlarda Türkçe seçenekleri görmek çok iyi oluyor doğrusu. Oyun şu an Steam üzerinden 50 TL gibi bir fiyatla satışta. Ama indirimleri takip etmenizi öneririm.

 Sistem gereksinimleri -minimum-:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 7
  • İşlemci: Dual-Core Intel i5 CPU @ 2GHz+
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel 4xxx Series w/ 512MB VRAM or better
  • Depolama: 7 GB kullanılabilir alan

   Oyun hakkında diyeceklerim bu kadar. Oyuna girdiğin zaman sürenin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız, buna hazırlıklı olun. Her oynayışım sırasında 5-6 saat harcadığımı bilirim, bu yönden başarılı 🙂 

   Benden şimdilik bu kadar, oyunu oynarsanız yorum yapmayı unutmayın!

   İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir