The Dog Who Saved The World Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! İngilizce kitap okumak isteyenler için çok iyi bir seçim olacağını düşündüğüm, okuması yorucu olmayan, her yaşa hitap eden bir kitap ile geldim: the Dog Who Saved the World.

Kitap hakkında öncelikle genel bilgiler vermek istiyorum. Çocuk kitabı kategorisinde bilim-kurgu türünde olsa da bence her yaşa hitap ediyor, eğer İngilizce roman okumaya başlamak isterseniz fena bir seçim olmayacaktır. 2019 yılında Harper Collins UK yayınevi tarafından basılan ve yazar Ross Welford tarafından ortaya çıkmış The Dog Who Saved The World, 372 sayfa. Çok gibi gözükmesin, bir çırpıda bitiyor! Ben elimden geldiğince İngilizce kitap okumaya çalışıyorum, artan dövizi göz önünde bulundurursak bu biraz azaldı (maalesef) ama eğer bir farklılık olsun diyorsanız ortalama 50-60 liraya alabilirsiniz, siteden siteye değişiyor, link ekleyeceğim. 🙂

Kitap ne anlatıyor?

11 yaşındaki Georgie, emekli tuhaf bir bilim insanı ile arkadaş olur ve kadının geleceğin 3D görünümlü sanal gerçekçilik ile ilgili deneyinin deneği olur. Ölümcül bir hastalık ortaya çıkar ve tüm köpekler tehlike altındadır. Sorun şu ki, Mr. Mash, yani Georgie’nin sadık köpeği de bu illete yakalanır ve hasta olur. Olaylar böyle başlar ve dünyadaki tüm köpekleri- belki de tüm insanlığı kurtarmak adına çaresizce bir arayışa girerler, hemde odayı terk etmeden!

Kitap hakkındaki düşüncelerim neler?

Kitap aşırı hızlı başladı, olaylar hemen şekillendi ve az karakterli oluşu okumayı kolaylaştırdı. Ayrıca içi chapter chapter ayrılmış; bu da okumayı-takibi-ara vermeyi kolaylaştırıyor. “Ay 1 chapter daha okuyayım” diye diye çook chapterlar bitirdim. Köpek sahibi biri olarak pandemi ortasında bunu okumak biraz içimi baysa da gerçekten bir çırpıda bitti. Bilim kurgu türü pek sevmesem de iyi ki bu kitaba bir şans vermişim diyorum. Georgie’nin, arkadaşının ve sadık köpek Mr. Mash’in ilişkisi kitabı eğlenceli kılan unsurlardan biri. Kitapta virtual reality (VR) yani sanal gerçekçilik kullanılıyor ve okuyucuya çok net bir şekilde geçişler açıklanmış. Ayrıca, Georgie, yani yan kahramanımız o kadar gerçekçi bir şekilde işlenmiş ki zaman zaman kendimi Georgie gibi hissettim! 😅 Bazı partlar gerçekten çok üzücü ve iç şişiriciydi (hem pandemi hem köpekler söz konusu olunca ben tabii ki ağlarım- yine ağladım) ama kesinlikle okuduğum için mutluyum.

Eğer almak isterseniz diye 2 yerden link bırakıyorum:

Idefix – The Dog Who Saved The World

D&R – The Dog Who Saved The World

Kitap yazımız bitti, şimdiden iyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir