The Death of Marat- Marat’ın ölümü- Jacques-Louis David 1973

   Neo-klasik bir ikon olmuş eseri anlatmak istiyorum; Marat’ın ölümü. Resimdeki ölen kişiyi ilk başta açıklamakta fayda var; devrimci, gazeteci, politikacı, doktor ve retorik ustası sivri dilli bir kişi, Jean-Paul Marat. Kendisi insan hakları söylemleri ile ünlenmiş bir Jacobin üyesiydi. Bu aşamada Jacobin kavramını açıklamakta fayda var. Fransız devriminin önemli unsurlarından biri olan Jacobin grubu merkezi bir cumhuriyet kurulmasını destekleyen topluluktur. Marat bu topluluk için gerçekten çok fazla çalışmıştır. Bunun dışında devrimin diğer önemli bir unsuru olan Jirondenler grubu ise devrime yardım etmekle birlikte, devrimin cumhuriyetçi yönden ilerlemesini istemeyen bir gruptur. Cumhuriyetçi Marat söylevleri ve yazıları ile Jirondenler tarafından dikkat çekmeye başlamıştır. Ve bunun sonucu olarak 13 Temmuz 1793 tarihinde evine gelen Jironden mensubu Charlotte Corday tarafından bıçaklanmış ve ağır kan kaybı sonucu hayatını kaybetmiştir. 

3ed25768-7fb5-42fb-aced-496e2aa5aedc

   Tabloyu yorumlamaya gelirsek, Marat görüldüğü üzere bir küvetin içindedir. Bunun sebebi yakalandığı bir çeşit cilt hastalığıdır. Hükümet polisinden kaçtığı dönemde kanalizasyonda çok fazla zaman geçirdiği için cilt hastalığına yakalanmıştır. Bu sebeple günün çoğu saatinde ve evde olduğunda suda zaman geçirmek zorunda kalmaktadır. Yine küvette olduğu bir gün Charlotte Corday eve geliyor. Marat’ı görmek istediğini ona önemli belgeler getirdiğini söylerek içeri giriyor. Charlotte elindeki kağıdı Marat’a uzatıyor. Bu yazıda yazan yazı ise ” Benim derin mutsuzluğum, sizin iyi yüreğinize ulaşmama sebep olacaktır”. Bu yazıyı okurken Charlotte Marat’ı bıçaklıyor. Bu not tüm zamanların en ikonik politik cümlelerinden birine dönüşüyor. Charlotte bu işi yaparken bir bakıma devrim sırasında ölen insanların intikamını alacağını düşünüyor. Öldürme konusunda başarılı oluyor ve o an Marat kan kaybından ölüyor. 4 gün sonra Charlotte Corday yakalanıyor ve giyotin ile idam ettiriliyor. 

   Jacques-Louis David ile Marat çok yakın arkadaştır. Bu ölümde sonra Marat’ı ölümsüzleştirerek en başarılı eserlerinden birini ortaya koymaktadır. Bunun dışında masanın üzerinde bir not ve çiçek görülmektedir. Bu notun üzerinde ise ” kocası bu ülkeyi savunurken ölmüş beş çocuklu kadına verilecektir” yazmaktadır. Tablonun alt kısmında cinayet silahı ile Marat’ın tüylü kalemi yan yana durmaktadır. Kısaca verilmek istenen mesaj; silah kalemdir. Bu tablo ile Marat ölümsüzleşmiş ve Jacques-Louis David amacına ulaşmıştır. 

   Başka bir bilgi vermek gerekirse Marat’ın ölü duruşu çok fazla tarihi gönderme içermektedir. Caravaggionun başyapıtı olan The Entombment of Christ/ İsa’nın Mezara konulması buna örnektir. Böyle yaparak Jacques-Louis David, Marat’ı hem ölümsüzleştirmiştir hem ilahlaştırmıştır. Genel olarak karanlık bir resim olmakla birlikte okuyucuya ve esere bakan kişilere çok fazla olumsuz duygular vermemektedir. Bu başyapıt çok fazla sanatçıyı etkilemekle birlikte çok fazla kez tekrardan yapılmasına sebep olmuştur.

b007d8b1-88d3-4d54-ac8c-8552ce16ec4a

   Eser Belçika’nın Kraliyet Güzel Sanatları Müzesinde durmaktadır. Eğer yolunuz düşerse uğramamazlık etmeyin, sanatla kalın 🙂 

Kaynak: https://www.sanatabasla.com/2013/12/maratnin-olumu-the-death-of-marat-david/

Kaynak: Umberto Arte ile Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir