Temel e-posta güvenlik tehditleri

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

Merhabalar! Hepimiz e-posta kullanıyoruz değil mi? Bazılarımız iş için kullanıyor, bazılarımız günlük iletişim için, bazılarımız bankacılık işlemlerinin takibini yapabilmek için vs. sanal olarak yapacağımız bir çok şeyde e-posta adresine ihtiyaç duyuyoruz. E-posta adresimize gelecek zararlarda başımıza ne çok iş açtığını hepimiz biliyoruz. Peki e-posta adresleri için oluşan tehditleri biliyor muyuz? Buyrun gelin birlikte inceleyelim:

Malware Delivery (Zararlı Yazılım Dağıtma)

E-posta(Mail) uygulamaları ekler içermeye başladığından beri bu zararlı yazılım dağıtımını görebiliyoruz. Sizlere bir mail geliyor, merak edip ekteki dosyaya tıklıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz her şeyiniz elden gitmiş. Bu ekteki dosya, bir keylogger(klavye dinleme sistemi) içeriyor olabilir. Sizlerin bastığı her tuşu hafızaya alıyor ve size dosyayı gönderen kişi ile paylaşıyor. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarınız, iş evraklarınız, banka hesaplarınız güvenliksiz kalmış oluyor. Yine aynı şekilde, ekteki dosya bir fidye yazılımı da içeriyor olabilir! Dosyalarınızın açılmasını engelleyebiliyor ve karşılığında bu yazılımı bilgisayarınızdan kaldırmak için sizden para istiyorlar. Siz, siz olun bilmediğiniz bir mail geldiğinde, ekteki dosyaya tıklarken bir daha düşünün!

Phishing

Bu yöntemde hackerlar bir internet sağlayıcısı, şirket, banka veya devlet kurumu gibi davranır. Bu saldırılar genelde sizlerin kullanıcı adı, şifre, banka hesap bilgileriniz, kimlik bilgileriniz gibi hassas ve gizli bilgilere ulaşmayı amaçlarlar. Bir kurumu, devlet dairesini veya bankayı taklit eden hackerlar, telefon, mail veya sms yoluyla sizlere ulaşır, bağlantı gönderir ve zararlı yazılım içeren bir bağlantıya tıklamanızı isterler. Sakın tıklamayın veya bilgilerinizi karşınızdaki kimseyle paylaşmayın. Unutmayın, devlet kurumundan veya diğer yerlerden arayan kimse sizden kişisel bilgilerinizi paylaşmanızı istemez!

Domain Spoofing (DNS Spoofing veya DNS Önbellek Zehirlenmesi)

Bu yöntem hackerların e-posta adreslerine karşı kullandıkları bir yöntemdir. Alıcıyı e-postanın bilinen bir yerden geldiğine inandırır. Hacker, bankadan veya güvenilir bir kaynaktan gelmiş gibi görünen bir kimlik avı iletisi gönderebilir. Bankaların, online pazar yerlerinin, alışveriş yaptığınız herhangi bir sitenin veya her gün tıkladığınız dolaşım siteleri gibi hemen hemen tüm sitelerin günümüzde sahtesi yapılabiliyor. Bu durum sizlerin parola, kimlik bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz veya tüm kişisel bilgilerinizin ihlali ile sonuçlanabiliyor.

Artık yöntemlerin neler olduğunu biliyoruz, sizlerde bu konulara dikkat ederek e-posta adresinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz, sormak istediğiniz soru varsa aşağıda soru kısmımızda sorabilirsiniz, soruları yanıtlamak için ben burada olacağım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir