Tarihin Sayfalarından: Nazi Almanyası

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Merhaba! Bugün tarihin tozlu sayfalarını açtık ve sizi İkinci Dünya Savaşı zamanına götürmeye karar verdik. İkinci Dünya Savaşını anlatmadan önce size nasıl çıktığından, Nazi (Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi(NSDAP)) Almanya’sından bahsedeceğiz. Bu konu hakkında ilgili iseniz bu yazımı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim! Detaylara geçelim mi?

Adolf Hitler kimdir?

Adolf Hitler 20 Nisan 1889’da Avusturya’da doğmuştur. Kendisi bir Alman politikacı, demagog ve NSDAP’ın lideridir. Yirminci yüzyılın en güçlü diktatörü olarak kabul edilir. Diktatörlüğü 30 Nisan 1945’te Almanya/Berlin’de intihar etmesiyle sona erdi.

Nasyonal sosyalizm nedir?

Milliyetçilik ile sosyalizmin birleşmesi, anti-Marksist, anti-kapitalist, ırkçı bir ideolojidir. Bu doktrin ilk kez 1989 yılında Fransız teorisyen Maurice Barrés tarafından yapıldı. Barrés sosyalizmi bir zehir olarak tanımlamıştır, ulusal bir sosyalizmin, kolektif milliyetçiliği gerçekleştirmenin yolu olarak açıklamıştır. Barrés’e göre işçiler işverenlerine karşı değil, Yahudi ve yabancı işveren sermayesine karşı çıkmalıydı. Yıllar sonra Barrés’in bu fikri Adolf Hitler’e fikir verdi ve Nasyonal Sosyalizm ideolojisinin oluşmasını sağladı. Hitler, Barrés’in ortaya attığı bu doktrini kendilerine uyarlayarak birçok toplantıda duyurmaya başladı.

Nazi nedir? Nazi kimdir?

Nazi kelimesi Nazizm’den gelmektedir. Nazizm, Hitler döneminde Alman ırkının üstünlüğünü savunan faşist bir öğretidir. Nazi ise, Nazizim yandaşı bireydir.

Almanya ve II. Dünya Savaşı

Almanya’da iktidar olan nazi yönetimi, üstün Alman ırkı düşüncesini savunarak Versay Barış Antlaşmasını tanımadığını ilan etti ve işgallere başladı ve böylece savaşın temellerinden birisi atılmış oldu. Almanya antlaşmayı bozduktan hemen sonra Avusturya ve Çekoslovakya’yı işgal etti. Daha sonra Rusya ile tarafsızlık anlaşması imzaladı ve 1939 yılında Polonya’ya savaş açtı. İngiltere ve Fransa’nın Polonya’ya güvence vermesinden dolayı Polonya’da Almanya’ya savaş ilan etti ve böylece İkinci Dünya Savaşı başladı.

İkinci Dünya Savaşı hakkında daha fazla öğrenmek için takipte kalın!

Yazımızı beğendiyseniz, sormak istediğiniz soru varsa aşağıda soru kısmımızda sorabilirsiniz, soruları yanıtlamak için ben burada olacağım!

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir