Tallinn Gezi Rehberi

by:

DÜNYASon Eklenenler

Herkese merhaba! Bugün sizlere Erasmus yaptığımız zamanlarda gezdiğimiz ve hayran olduğumuz bir şehirle geldik. Gerek ucuzluğu, gerek tarihi yapısı bizi kendine hayran bırakmıştı. Bu güzel şehri adım adım tanımanızı isteriz. Eğer bir gün giderseniz, umarız ki bu yazı size bir gezi rehberi olur.

Tallinn mi?

Tallinn, Estonya’nın başkenti ve ana limanıdır. Baltık denizi ülkelerinden biridir ve Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki’ye gemi ile üç buçuk saat mesafededir. Tallinn aynı zamanda Kuleler Şehri olarakta anılır. Tallinn’de eğer merkeze ulaşmak istiyorsanız, gördüğünüz kulelere doğru yürümeniz yeterlidir.

Tallinn’de Gezilecek Yerler

Old Town

Burası Tallinn’in kalbi diyebileceğimiz güzellikte ve canlılıkta bir yer. Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alır. Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi ve renk renk binaları, değişik yapıları ve eski ve görkemli kiliseleri ile sizi büyüleyebilecek bir yer. Burada bir yeri bulmak için haritaya bakmanıza gerek yok. Kendinizi sokaklarına bırakın ve yürüyün.

Alexander Nevsky Katedrali

Mikhail Preobrazhensky tarafından inşa edilmiş görkemli bir katedral. Ülke, Rusya’nın bir parçası iken inşa edilmiş bu kilise, Rus mimarisini oldukça güzel yansıtır. Adeta bir şato görüntüsü olan bu kilisenin dışı ve içi eş güzelliktedir. İçerisinde bulunan tablolar ve el işçiliği sizi kendine hayran bırakabilir. Soğan kubbelerin altın haç ile birleşimi ise kiliseye farklı bir hava katıyor.

Kohtuotsa Seyir Terası (Kohtuotsa Viewing Platform)  

Fotoğraftaki duvarı ve manzarasını belki de internette çokça kez görmüşsünüzdür. Tallinn’in Old Town’nını, limanını, merkez bölgesini yani neredeyse bütün şehri görebileceğiniz bir yer. Buraya gidip, şehri yukarıdan izlemenizi öneririz.

Toompea Tepesi ve Kalesi

Kohtuotsa Seyir Terası’na oldukça yakın konumda bulunan Toompea Tepesi ve Kalesi. Burası eskiden soylu kesimin yaşadığı bir yönetim merkeziymiş. Şehri bütünüyle görmek için harika bir nokta. Girişte de söylediğimiz üzere, buradan şehrin tamamıyla bir kuleler şehri olduğunu görebilirsiniz. 

Kadriorg Sarayı

Çar Deli Petro tarafından, Rus I. Catherine için 1710 yılında yapımı tamamlanan, Petrine barok tarzında dizayn edilmiş görkemli bir saray. Tallinn halkının zengin kesiminin yaşadığı bir yerdir. Günümüzde resim galerisi olarak kullanılıyor. Kadriorg Sanat Müzesi’nde ise 16-17. Yüzyıl eserleri sergilenmektedir.

Kiek in de Kök Kulesi ve Burç Geçitleri

Heybetli görüntüsü ile sizi kendine çeken Kiek in de Kök Kulesi ve Burç Geçitleri, 38 metre uzunluğunda şehrin merkezinde adeta bir sınır çizer. 1475 yılında inşa edilmiştir. Şehrin tarihini ve yapılarını vurgulayan bu geçitler, aynı zamanda büyülü bir atmosfer yaratıyor.

Katerina Geçiti (Katarina Kaik)

Katerina geçiti, arnavut kaldırımlı ve oldukça dar bir alandır. Turistler için görkemli bir keşif rotasıdır. Geçit üzerinde el işi sanatlarından sergiler yapılıyor.

St. Mary Katedrali (St. Mary’s Cathedral)

Dome Kilisesi adıyla da bilinen kilise, Danimarkalılar tarafından 1240’da inşa edilmiştir. Estonya’nın en eski kiliseleri arasındadır. Lahit ve sunak eklemeleri ile oldukça ilgi çekici bir yer. Peki burada gömülü, dünyaca ünlü asilzadeler kimdir? Bunlar, Jindrich Matyas Thurn, Samuel Greig, ve Fabian von Fersen’dir.

Şişman Margaret Kulesi

Şişman bir kule görünümünde olduğundan bu ismi alan kuse, denizden gelebilecek olası düşman saldırılarına karşı kurulmuştur. Eski zamanlarda bir süre hapishane olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise deniz müzesi olarak varlığını sürdürüyor.

Telliskivi Creative City

Sanat odaklı bir yerdir. Duvarlarındaki çizimler, grafitileri ile ilginizi adım attığınız gibi çekeceğine eminiz. Galeriler, tiyatrolar ve sergilerle dolu bir alan. Burayı kesinlikle görmenizi öneririz. Old Town’dan sonra buraya gitmek aslında sizi çok şaşırtacak. Şehrin farklı yerlerinde ne kadar farklı yaşamlar olduğunu gözler önüne serecektir.

Kompressor

Avrupa’nın en iyi pancakelerine sahip olduğu düşünülen bir mekan. Oldukça kalabalık bir yer. Sabah açılmasından önce gidip sıra beklemeye başlayabilirsiniz. Buraya ba-yıl-dık! Pancakeleri muh-te-şem! O kadar fazla çeşit var ki arasında kaybolabilirsiniz. Fiyatı genellikle 10-12 euro civarında. Ama doyurucu bir kahvaltı için ideal. Tallinn’e gitmişken buranın pancakelerini yemeden geçmeyin!

ILL Draakon

Burası tamamen büyülü bir yer! Eski tarz tasarımı, loş ışıkları ve geleneksel kıyafetler giyen çalışanları ile size 18-19. yüzyılda yaşıyormuşsunuz havasına sokuyor. Çorbası ve kruvasanları var. Çorbası mükemmel! Hayatınızda tadabileceğiniz en değişik çorbalardan biri olabilir. Kruvasanları ise taze ve sıcacık. Ispanaklısını denemenizi öneririz!

Labor

Kimyayı sever misiniz? Laboratuvar ortamlarını? Labor, Tallinn’de gençlerin takıldığı ve kimya laboratuvarı konseptli bir yer. Menüsü oldukça ekonomik ve bu yüzden üniversite öğrencilerinin akımına uğramış durumda. Konsept kafe severlerin tercih listesine kesinlikle girmeli!

Kaja Pizza Köök

Pizza deyince aklımıza ilk gelen yer İtalya’dır. Peki, biz size Tallinn’de bir Italyan pizzacısı olduğunu söylesek? Öyle dükkan zinciri tarzı bir yer değil. İçeride İtalyanların çalıştığı ve siparişe göre orada taze pizza yaptıklarını söylesek? Buraya kesinlikle gidip pizzasını denemelisiniz. Oldukça küçük bir yer ve önünde sıra olabiliyor. Ama pizzası dillere destan!

Tallinn’de nerede kalınır?

Biz erasmus yaparken 4 arkadaşımızla beraber iki kere gezdiğimiz bu şehirde, ilk seferinde Airbnb tercih ettik. Gecelik konaklama, kişi başı 8-10 euro arası bir şeye denk geliyor. İkinci gidişimiz ise, Christmas zamanına geldiği için evler daha pahalıydı. Biz de Helsinki’den(Finlandiya’da erasmus yapıyorduk) Estonya’ya giden bir vapura gece kalmalı olarak bilet aldık. Vapurda bir gece için 4 kişilik oda aldık. Kişi başı 5 euro ile hem yolculuğumuzu yaptık, hem de konakladık!

2 kere gittiğimiz bu şehre hala gitmek isteriz. Gerçekten büyülü ve tarih dolu bir şehir. Diğer Avrupa ülkelerine/şehirlerine nazaran daha ucuz olduğu ise net bir gerçek.

Bol gezmeleriniz olsun!

One Reply to “Tallinn Gezi Rehberi”

  1. […] kubbeleri hemen dikkatimizi çeker. 17. Yüzyıldaki Rus mimari tarzında yapılmıştır. Aynı adda bulunan ve benzer mimariy sahip bir diğer kiliseyi ise Tallinn yazımızda bulabilirsini…. 17. Yüzyıl mimarisi her yerde kendini […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir