Taht Kavgası: AMD mi? Intel mi?

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

Merhabalar. Yıllardır herkesin sorduğu fakat cevap bulamadığımız konuya artık bir açıklık getirmemiz gerekmez mi? Peki nedir bu konu? Tabii ki işlemciler arasında oluşan taht kavgası. Bu yazımızda farklı işlemcileri kıyaslayıp hangisinin daha iyi olduğunu eleştireceğiz. Gelin detaylara beraber bakalım!

Yıllardır işlemciler arasında oluşan bu taht kavgasına ne yazık ki bir açıklama getiremiyoruz. Aslında bizim araştırmalarımız ve tecrübelerimiz sonucunda gördüğümüz nokta şuydu: Intel’in kökleri 1968 yıllarına dayanan bir chip üretici firmadır. AMD ise 1969 yılında kurulan ve 1970 de ilk işlemcilerini piyasaya süren firmadır.

Uzaktan bakıldığında gerçekten bir fark yok değil mi? Hemen hemen aynı zaman içerisinde kurulan iki işlemci üretici firma bakıldığında.

Tarihi gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda var olan ilk işlemcilerin içerisinde yaklaşık 2000 adet transistör varken şu an günümüzde var olan işlemcilerde yaklaşık 2 milyarın üzerinde transistör olduğu biliniyor. Dolayısıyla o yıllara göre kendini çok iyi geliştirmiş iki işlemci üretici firmadan bahsediyoruz. Artık günümüzdeki teknoloji ile marka kıyaslamasından ziyade, yapılması gereken tamamen ürün kıyaslaması.

Intel’in Celeron işlemcisi ile AMD’nin 3900x işlemcisini kıyaslarsak kesinlikle AMD daha iyi olacaktır. Fakat Intel i5-9400 ile AMD Ryzen 5 3600 işlemcilerini kıyaslıyorsak, aradaki farkı görmemiz gerçekten zor olacak. Bu durumda yapılabilecek en iyi hareket iki işlemci arasındaki çekirdek hızlarını(Single Core – Dual Core) kıyaslamak. 

Buyrun birlikte kıyaslayalım:

* 1-Core performansında aralarında %11 gibi bir farkla Ryzen 5 3600 önde,

* 2-Core performansında aralarında %10 gibi bir farkla Ryzen 5 3600 önde,

* 4-Core performansında aralarında %6 gibi bir farkla Ryzen 5 3600 önde,

* 8-Core performansında aralarında %24 gibi bir farkla Ryzen 5 3600 önde.

i5-9400F 6 çekirdek ve 6 iş parçacığından oluşurken, Ryzen 5 3600 6 çekirdek 12 iş parçacığından oluşuyor.

i5-9400F mimarisi 14 nanometre, Ryzen 5 3600 mimarisi ise 7 nanometre, dolayısıyla çok daha yeni bir üretim.

i5-9400F çekirdek hızı 2,9 GHz, Ryzen 5 3600 3,6 GHz ile çalışıyor, yani arada AMD tarafında %24 lük bir fark olmuş oluyor.

Buradaki verilere bakarak evet AMD daha iyi diyebiliyoruz, fakat marka kıyaslaması yapmış oluyoruz. Intel tarafındaki işlemciyi i7-9700F ile değiştirecek olursak, bu verilerin tamamı Intel lehine tersine dönmüş olacak.

Dolayısıyla Intel-AMD kıyaslaması yapmak doğru değil, ürünleri kıyaslamak doğru.

Almış olduğum bu verileri cpu.userbenchmark.com üzerinden aldım. Eğer isterseniz sizlerde bu adresten kendi kıyaslamanızı yapabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz, sormak istediğiniz soru varsa aşağıda soru kısmımızda sorabilirsiniz, soruları yanıtlamak için ben burada olacağım!

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir