Struma: Umuda Giden Gemi

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Struma gemisini hiç duydunuz mu? İkinci dünya savaşı sırasında umuda giden bir geminin hikayesini? İstanbul Şile açıklarını kızıla boyayan bu gemiyi? Gelin sayfaları karıştıralım ve tarihteki bu olaya beraber göz atalım!

İkinci dünya savaşı sırasında, Alman baskısını dayanamayan Yahudiler kaçacakları yer konusunda fikir birliğine varmışlardı. Burası, İngiliz yönetimindeki Filistin’di. Polonya’daki Nazi baskılarının, Romanya’da da uygulanması ile 4 bin Romen Yahudisi katledilmiştir. Bu baskıları kaldıramayan Romen Yahudileri İngiliz yönetimindeki Filistin’e kaçmak için bir gemi ayarlarlar.

Kiralayan acente, resimlerde bir transatlantik fotoğrafı kullanmıştır. Yolculuk günü geldiğinde ise Yahudilerin, geminin bir transatlantik değil de, hayvan taşımak için kullanılan gemilerden olduğunu anlamasıyla olaylar büyümüştür. Acente, Yahudileri sakinleştirmek için kendilerini asıl götürecek geminin karasuları dışında olduğunu söylemiştir.

Transatlantik

Peki, bu Struma gemisi nasıldı?

100 yolcu kapasiteli, Balkan Savaşlarında kullanılmış, artık hayvan taşımak için kullanılan bir gemiydi.

Struma, 12 Aralık 1941’de Köstence Limanından yola çıkmıştır. İçerisinde 790 yolcu ve 10 mürettebat vardır.

Limandan ayrıldıktan sonra arızalanan gemiyi tamir ettirmek için yolcular değerli eşyalarını satar. İstanbul açıklarına ulaşan gemi, tekrar arızalanır ve Sarayburnu açıklarında demir atmak zorunda kalır. 9 haftalık bir bekleyiş tam da bu esnada başlar.

Almanya, Türkiye’ye gemideki yolcuların kıyıya çıkarılmaması için baskı yapar. Gerekçeleri ise gemide salgın bir hastalık olabileceği yönündedir. Bu baskılar sadece Almanya’dan değil, aynı zamanda İngiltere’den de gelir. İngiltere, geminin Filistin’e varmasını istemez. Filistin’deki Yahudi sayısı artarsa, yönetimin zorlaşacağını düşünür. Almanya ile müttefik olan Romanya ise gemiyi geri kabul etmez.

2. Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmaya çalışan Türkiye, bu baskılarla beraber zor durumda kalmıştır. Gemideki yolcular karaya çıkarılmamıştır. Karadan gemiye yardımlar gitmiştir. 1942’nin soğuk kışında, ahırdan bozma kamaralarda kalan yolcularda hastalıklar da artmıştır.. 

Bu çaresiz bekleyiş haftalarca sürüp gitmiştir ve 23 Şubat 1942’de gemi römorklarla Şile açıklarına çekilmiştir.

24 Şubat sabahı, büyük bir patlama ile batan gemi, 103’ü çocuk 768 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Peki, gemiyi kim batırdı?

Gemiyi, Türkiye’nin vurduğu iddia edilmiştir. Lakin, Sovyet Arşivlerinde bulunan kanıtlara göre gemiyi, Sovyet denizaltısı torpido ile vurarak batırmıştır. Aynı günün akşamında, Türkiye’ye ait olan kargo gemisi de batırılmıştır. 

Struma gemisinin batışı, Sovyet arşivlerinde şu şekilde geçmektedir:

Sc-213 denizaltısı … 24.2.1942 sabahı korumasız vaziyetteki düşman gemisi Struma’ya rastladı … Gemi 1118 metreden başarıyla torpidolandı ve batırıldı … Genç subaylar … Gemi Komutanı ve astsubaylar … ve torpidoyu ateşleyen Kızıl Filo denizcileri … cesaret örneği sergilemişlerdir.

Sualtı çalışmaları derneği, Struma’nın enkazına ulaşmayı başarmıştır. O günki facianın anısına İsrail’de Ashdod kentinde bir anıt bulunmaktadır.

Struma Gemisi Anıtı

One Reply to “Struma: Umuda Giden Gemi”

  1. […] Struma yazımızı okumadıysanız, buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz. Bu kitap, bu tarihi olayı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir