Stefan Zweig kimdir?

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

‘Ancak bu dünyada adaletin haklıdan değil,  güçlüden yana olduğunu daha sonra anlayacaksın.’ der bir kitabında. 

Herkese merhaba! Bugün size belki de instagramda kitaplarının fotoğrafını çokça gördüğünüz bir yazardan bahsetmek istiyorum. Yahudi asıllı Avusturyalı yazar Stefan Zweig, roman, uzun öykü, deneme, tiyatro, şiir, seyahat ve anı gibi birçok türde yazılar yazmıştır. 1920 li ve 1930 lu yıllarda Alman dilinin en çok okunan yazarı olmuştur ve eserleri milyonlarca baskıya ulaşmıştır. Eserleri 50’den fazla dile çevrilmiştir. 

‘Ve insanların arasında yalnız olmaktan daha korkunç bir şey yoktur.’

Stefan Zweig,  1881’de Avusturya’da Yahudi ve zengin bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Küçüklüğünden itibaren edebiyat ve sanatla ilgilidir. Eğitimine de bu alanlarda devam eder. Yunanca, İtalyanca, Latince, İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. 23 yaşındayken Felsefe doktorasını tamamlamıştır ve o dönemin en prestijli edebiyat ödüllerinden birini kazanmıştır. 

1. Dünya Savaşı sırasında, Viyana’da Savaş Arşivinde memur olarak çalıştı. En başında savaşı desteklemiştir ama daha sonra cepheye gidip gerçeklerle ve acıyla karşılaşınca, savaş karşıtı bir yazar olmuştur. 

Savaştan sonra Salzburg’a dönmüştür ve evlenmiştir. 

Hitler öncülüğündeki Nasyonal Sosyalizm yayılmaya başladığında, Yahudi asıllı yazar kara listeye alınmıştır. 1933’te kitapları yakılmıştır. Gestapo’nun evini basmasıyla, ülkeden ayrılmak zorunda kalır ve Londra’ya yerleşir. Orada da rahat edemeyip Bath’e taşınır ve eşinden ayrılır. 

Sekreteri Lotte’dan çok etkilenen yazar, Sabırsız Yürek adlı romanını yazar. Lotte ile beraber Brezilya’ya gidip, orada evlenirler.

Stefan Zweig ve Lotte

Brezilya’da en ünlü kitaplarından birini yazar: Satranç. Eserinde, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan baskıların ve zulmün, insanda nasıl yaralar açtığını işler. Avrupa’da süren baskı ve zulümlere çokça üzülen ve daha fazla kaldıramayan Zweig, eşi Lotte ile beraber intihar eder. İntihar mektubunda şöyle der:

 ”Bütün dostlarımı selamlarım! Hepsine uzun geceden sonra gelen tanın kızılllığını görmek nasip olsun! Ben, her zamanki sabırsızlığımla önden gidiyorum.”

Derler ki, tarih tekerrürden ibarettir. Zweig’ın eşi ile beraber, Hitler ve taraftarlarının düşmanca tavrından dolayı intihar etmesinden 3 yıl sonra, Hitler ve eşi intihar eder. 

Kitaplarındaki kurguyu ve yazım şeklini sevdiğim bu yazarın birçok kitabını okumaya çalışıyorum. Bugüne kadar 18 kitabını okudum ve bütün eserlerini okuyabilirsem, ne mutlu bana!

Size hangi kitaplarını öneririm?

Satranç, Korku, Bir Çöküşün Öyküsü, Ay Işığı Sokağı, Gömülü Şamdan, Olağanüstü Bir Gece, Amok Koşucusu… Sanırım hepsini önereceğim. Bu kitaplarla başlayıp, daha sonra diğerleri ile devam edebilirsiniz. Ama şuna eminim! Kitap okumayan insana bile kitap okutturur bu kurgular!

Sağlıcakla kalın!

One Reply to “Stefan Zweig kimdir?”

  1. […] Stefan Zweig’ın hayatından bahsettiğimiz yazıda, Zweig’ın bir sözünü de […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir