SQ3R Tekniği

by:

Son EklenenlerYAŞAMYAŞAM ŞEKLİ

Herkese merhaba! Bugün sizlere bir ders çalışma tekniği ile geldim. Benim genelde çok kalın kitapların sınavlarında kullandığım bir teknik. Hazır vizelerde yaklaşıyorken, sizlere de yararlı olabileceğini düşündüğüm bu tekniği paylaşmak istedim. Eğer çalışacak çok konu var, nasıl hepsini aklımda tutacağım diyorsanız, buyrun yazının detaylarına!

SQ3R ne demek?

Açılım olarak Survey – Question – Read – Recite – Review şeklindedir. Eğer yöntemin anlamına da bakarak Türkçeye çevirirsek, İncele – Sorgula – Oku – Ezberden Söyle – Gözden Geçir olarak adlandırabiliriz. Okuduğunu anlama tekniği olarakta adlandırılıyor. 

Peki nasıl uygulanır?

Teknik 5 adımdan oluşur. Hiçbir adımın atlanmadan takip edilmesi ise önemlidir.

Adım 1: Survey – İncele

Okuyacağınız metni inceleyin. Başlıklarına, bulunan fotoğraf ya da çizimlere göz gezdirin. Kalın ya da italik yazılmış kelimelere göz gezdirin. Başlangıç ve bitiş paragraflarına göz atın. Kısaca metindeki her detayı gözlerinizle tarayın.

Adım 2: Question – Sorgula

Odaklanmanıza yardım edecek olan bu adımı asla atlamayın. İncelediğiniz metin için sorular yazın. Başlıklar için, fotoğraf, grafik ve çizimler için, kalın  ya da italik yazılmış kelimeler için. Gözünüze çarpan şeyler için sorular yazın. 

Örnekler: Bu kelime ne demek? Bu grafik neyi anlatıyor? Bu başlıkta ne anlatılıyor? 

Adım 3: Read – Oku

Şimdi okuma zamanı. Sorular hazırladığınız metni okuyun. Sorularınıza cevap arayın. Olabildiğince kısım kısım okuyup sorularınızı cevaplandırmayı deneyin. Eğer gözünüze çarpan başka sorular olursa not etmeyi unutmayın.

Adım 4: Recite – Ezberden Söyle

Okuduktan sonra, durun ve sorularınızın cevaplarını verip veremediğinizi kontrol edin. Bilgileri en önemli olana indirgemek için bir mind map – zihin haritası / akıl haritası oluşturun. Gerekirse renkli kalemlerle A4 kağıtlarına çizin.

Adım 5: Review – Gözden Geçir

İşte son adıma geldik! Okuduğunuz şeyi tam olarak anladığınızı kontrol etmek için oldukça önemli bir adım. Bütün bir kısma çalıştıktan sonra başa dönün ve kendinize yazdığınız soruları sorun. Cevaplayabiliyor musunuz? O zaman harika! Cevaplayamıyor ya da takılıyor olabilirsiniz. Bu hiç sorun değil! Bütün bir metni yeniden okumak yerine, 4. Adımdaki zihin haritanıza bakın ve okuduklarınızı anımsamayı deneyin!

Yararını göreceğinizi umuyorum! Denerseniz yorum atmayı unutmayın.

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir