Sıvı soğutma nedir? Ne işe yarar?

   Herkese merhaba!  Bugün hem önemli hem merak uyandırıcı bir yazı ile karşınızdayım. Özellikle bilgisayar kasa toplamak isteyenler için bu yazının çok işe yarayacağına eminim. Tabii bu yazıdan faydalanmak için sadece bilgisayar kasası toplamanıza gerek yok, o yüzden korkmayın 🙂 Bugünkü konumuz; Sıvı Soğutma. Nedir bu sıvı soğutma? Elbette, hepinizin duyduğuna çok eminim. İnsanlar sıvı soğutma kelimesini duyunca çoğunlukla “iyi bir şey bilgisayar için iyi diyorlar, ısınmasını engelliyormuş” gibi cümleler kurmaktadır. Evet, doğru. Sıvı soğutmalar bilgisayarımızın ısınmasını engellemek ve yüksek verim almak için önemlidir. Son yıllarda gittikçe popülerleşen ve insanların tercih ettiği bu teknolojiye biraz bakalım.

   Son yıllarda işlemci teknolojisi ve hızları çok fazla arttığını söylemek yanlış olmaz. Bilgisayarlarımızda çok fazla işlem yaptığımızda, mesela yüksek grafik özellikleri olan oyunları oynarken ya da photoshop autocad programlarını kullanırken fark edeceğiniz üzere bilgisayarımız ısınır. Bilgisayar işlemcisi böyle durumlarda en fazla ısınan parçadır. Çünkü o sürekli olarak çalışmaktadır ve buna zorundadır. Ve bu bilgisayarımızın sağlığı için uzun vadede iyi olmaz, daha çok ısınma daha fazla parçanın ısınmasına ve hem bilgisayar kasası olsun hem laptop, geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Soğutma sistemi burada bunun için vardır, ısınmayı önlemek ve azaltmak için. Sıvı soğutma ise işlemci, grafik kartı ve diğer parçalar için sıcaklığı düşürmek için hava yerine su kullanılmasıdır. Kısaca, su kullanarak sistemin ısısı düşmektedir. 

   Hava soğutma ile sıvı soğutma arasında temel farklar vardır. Hava soğutma, işlemciye ve parçalara temas eden ısıyı alır ve fan ile bu havayı uzaklaştırır. Ama sıvı soğutma ile bu işlem su ile yapılır, ısıyı su taşır. İşlemciye temas eden su, pompa ve fan yardımı ile ısıyı taşır. Tabii burada borular aracılığıyla taşındığını söylemek isterim. Her türlü sıvı soğutmak kullanmak daha mantıklıdır. Hem potansiyel olarak hem iletkenlik olarak sıvı soğutma sistemimizi daha iyi korumaktadır.

   Ne yazık ki sıvı soğutma sistemleri hava soğutmadan daha pahalıdır. En ucuz sıvı soğutma sistemleri bile orta derecede hava soğutma sistemleri almaya denk diyebiliriz. Ama bilgisayarlarımızı korumak ve daha uzun ömürlü kullanmak için belki de bunu ödememiz gerekmektedir. Unutmayın, yeni bir sistem kurmak her zaman daha pahalıdır 🙂 

Linkten bazı sıvı soğutma sistemi örneklerine ve fiyatlarına bakabilirsiniz: Hazır Sıvı Soğutma Sistemleri | ITOPYA

   Sıvı soğutma ile ilgili yazımızın sonuna geldik, benden bu kadar. Umarım size faydalı olacak bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

İyi Günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir