Sırlarıyla Göbeklitepe

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Aslında her zaman ünüyle ya da hikayeleriyle bildiğimiz bu yeri, Atiye dizisiyle daha da tanıdık! Burası dünyanın en eski kült yapılar topluluğudur. Peki, buranın tarifi hakkında detaylı bilgiye sahip miyiz? Dünyanın en çok ilgi çeken bölgelerinden biri olan ve ülkemizde Şanlıurfa’da yer alan bu yerin tarihine ve detaylarına beraber bakalım mı?

Göbeklitepe

Göbeklitepe Şanlıurfa‘da yer alır. 12 bin yıllık olduğu bulunmuştur. Lakin, 12 bin yıl önce insanoğlu avcı-toplayıcı bir topluluk olarak yaşamaktaydı. Yani belli bir yerde yerleşim söz konusu değildi. Bu nedenle Göbeklitepe ilk bulunduğunda ve 12 bin yıllık olduğu anlaşıldığında büyük bir şaşkınlık yaşanmıştı.

Göbeklitepe’de el ve ayak figürleri çizilmiş kayalar ve hayvan figürleri yapılmış sütunlar bulunur.

Göbeklitepe bize avcı-toplayıcı insanları en iyi anlatan ve dünya üzerinde en iyi korunmuş yerdir.

Peki, o zamanlar avcı olan bu insanlık neden böyle bir yerleşim yeri yapmıştı? Bununla ilgili günümüzde 3 teori bulunmaktadır.

1- Urfa ve çevresi o zamanların Bereketli Hilal’i yani bereketli toprakları sayılmaktadır. Yani topraklar tarım toplumuna ve yerleşik yaşantıya geçişin ana yeridir. Tarım başlamasa bile avcı-toplayıcı insanların güvenlik için kurdukları barınaklar bulunmaktaydı. Bilinen en eski güvenlik barınağı ise Suriye’de bulunan Jerf El Ahmar’dır. O zamanlarda avcı-toplayıcı kabileler birbiriyle takas ile ticaret yapıyordu. Göbeklitepe’nin de bu ticaret alanlarından biri olduğu düşünülmektedir.

2- Göbeklitepe’nin bir tapınak olarak inşa edildiği düşünülmektedir. Eğer bu teori doğru ise, Göbeklitepe dünyadaki en eski büyük tapınak ünvanını alır. Göbeklitepe çok sonradan keşfedilmesine rağmen, Urfa halkının Göbeklitepe arazisini daha orada öyle bir yapı olduğunu bilmeden kutsal kabul ettiğini biliyor muydunuz? Ayrıca o zamanlarda liderleri, hizmetçileri, köleleri bulunmayan insanları böyle büyük bir yapı yapmaya iten şeyin ancak din ve inanç olduğu da düşünülmektedir.

3- Gökyüzündeki yıldızların konumlanışına göre yapıldığı düşünülmektedir. Ama bu teori geçerliliğini hiçbir kanıt bulunamamasından dolayı yitirdi.

Önemli bir soru sorarak yazımı bitirmek istiyorum. O zamanlarda inşası bile bu kadar zor olan Göbeklitepe, neden kapatıldı ve kimsenin bulamayacağı şekilde saklandı?

Şanlıurfa insanlığın geçmişi açısından dünyanın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. Günün birinde orayı gezmeyi diliyorum!

Esenlikle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir