Sınav Stresi ile Baş Etmenin Yolları

Herkese merhaba! Sınavlar yaklaşırken ve yapacak onlarca şey birikmişken stresinizde giderek artıyor mu? Ödevleri yaparım dert değil ama sınavlar beni çok geriyor diye mi düşünüyorsunuz? O zaman bu yazımız tam da size göre! Bu yazıda sınav stresi ile baş etmenin yollarına bakacağız! Bunlar birçoğunu biliyor olabilirsiniz ama hiç uygulamayı denediniz mi? Kendi önerilerimi de yazının sonunda bulabilirsiniz! Gelin detaylara beraber bakalım!

Sınav Stresi ile Baş Etmenin Yolları

1- Eğlenceli şeyler yapmak için düzenli aralar vermek

Sınava çalışmak çokta eğlenceli bir iş değil biliyorum! Ara sıra kendimizi motive etmek için eğlenceli şeyler yapmamız gerektiğini unutmayın! Mesela bir bölüm dizi izlemek veya mutfakta bir şeyler denemek!

2- Harekete geç!

Masa başında oturmak bütün öğrencilerin sorunu! Oturduğun sandalyeden kalk ve biraz egzersiz yap! Evd!e egzersizler için birkaç öneri bırakıyorum!

Evde Yürüyüş için buraya tıklayabilirsiniz!

Başlangıç Yoga pratikleri için buraya tıklayabilirsiniz!

3- Başkalarını dinlemeyi bırak!

Evet evet herkes stresli… Evet herkes bundan dert yanıyor… Cidden herkesi dinleyip daha da stres olmaya değer mi? Senin stresin sana yetmez mi? Bırak başkalarını dinlemeyi. Önce kendini dinle!

4- Konuş ve Paylaş!

Bazen konuşmaya ve paylaşmaya ihtiyaç duyuyor olabilirsin. Annenle, babanla, kardeşinle ya da sana oldukça yakın birisiyle bu stresini paylaşabilirsin! Ama yok ben başkalarıyla paylaşamam diyorsan, evdeki hayvanlar ve bitkiler en iyi tercih değil mi?

Bana iyi gelen ve benim önerdiğim birkaç aktiviteyi de aşağıya ekliyorum! Unutmayın: her şey herkese iyi gelmez. Önemli olan kendiniz için en iyisini bulmak!

  • Friends, How I Met Your Mother, Brooklyn 99 gibi önceden izlediğim sitcomlardan rastgele bir sezon ve bölüm seçip izlemek!
  • Sıcak bir şey içmek! Kış günlerinde en sevdiğim ise salep 💖
  • Duş almak! Kafam çok doluysa ve kendimi çok bunalmış hissediyorsan ılık bir duş cidden iyi geliyor!
  • Bir şeyler pişirmek veya yapmak! Mutfakta zaman geçirmeyi çok seviyorum ve bu yüzden mutfakta çok basit bir şey bile yapmak kafamı dağıtmama yardımcı oluyor!
  • Sizden daha stresli olan insanlar ile iletişimi aza indirmek! Evet bazen etrafımızda bizimle aynı stresi yaşayan insanları görmek rahatlatıcı olabilir. Ama bu sizin daha çok stres yaşamanıza da sebep olabilir. Sizin stresiniz size yeter başkasını boş verin!
  • Yazmak! Yazmak benim en büyük tutkularımdan biri! Alın bir kağıt ve o an neden stresli hissettiğinizi yazın. Sonra bir ara verin ve biraz sonra gelin o yazdığınız nedenlere bakın! Birçoğunu halledebileceğinize eminim!
  • Yoga! Son 6 aydır uğraştığım ve bana gerçekten iyi gelen bir spor oldu! Size iyi gelip gelmeyeceğini denemeden bilemezsiniz!

Umarım bu yazı size iyi gelmiştir!

Sınavlara çalışırken kullanabileceğiniz iki adet tekniği de buraya bırakıyorum!

SQ3R Tekniği

Pomodoro Tekniği

Esenlikle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir