Siber Güvenlik Nedir? Siber Güvenliğimi Nasıl Arttırırım?

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

   Herkese merhaba! Bugün hepimiz için önemli olan bir konu ile karşınızdayım; Siber güvenlik!

Önce siber güvenliği tanımlamak isterim, bilişim sistemlerinde insanlar arasında ve kurumlar arasında kurduğumuz iletişimde maddi ve manevi varlıklarımızı elektronik ortamda bunun güvenliği ile bütünlüğünün sağlanması diyebiliriz en basitinden.Bu terimi bilgi güvenliği teknolojisi olarak da geçmektedir. Günümüzde her şeyi online yapmaya başladığımızı söylemek mümkündür. Özellikle pandemi dönemlerinde hem işlerimiz hem ödevlerimiz hem ilişkilerimizi her şeyi online ortama taşımak zorunda kaldık. Yalnızca bireyler olarak biz değil, devletler, kamu kurumları, büyük küçük bütün özel şirketler hizmetlerini, ürünlerini ve iletişimlerini sanal platforma taşımış durumdalar. Artık her iki dünyada iletişim çok önemli ve bununla birlikte kendimizi korumak da çok önemli hale geldi. Diğer insanlar ve kurumlarla sağladığımız bütün iletişimi sanal ortamda gerçekleştirir olduk. Bu noktada “Siber Güvenlik” tanımı ortaya çıkmakta işte. Tek cümle ile özetlemek gerekirse; siber ağlar üzerinden yaşanan hayatın güvenliğinin sağlanmasıdır. 

   Siber tehdidi her geçen gün artmaktadır. Daha geçen gün haber sitelerine bomba gibi bir haber düştü. Amerikan hükümet kuruluşlarına geniş çaplı bir siber saldırı olduğundan söz ediliyor. Durumun milli güvenlik seviyesinde önem arz ettiği bildirilmiş. Rus hackerlar tarafından yapıldığı düşünülen saldırıda nükleer kodlara varacak şekilde bilgi sızdırıldığı düşünülüyor. Hasar hala tespit edilebilmiş değil, bununla birlikte saldırının hala bitmemiş olabileceği düşünülüyor! İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz:  ABD′de yılın siber saldırısı | DÜNYA

   Hackerlar ve saldırı grupları rastgele saldırılarına devam ediyor, hedefleri sadece büyük kamu kuruluşları değil, herkes! Böyle bir noktada Siber Güvenliğimizi arttırmak önem arz etmektedir. Bu noktada insanlara yardımcı olacağını düşündüğüm ve kendim de uyguladığım bazı ipuçlarını sizinle paylaşmak isterim. Hazırsanız başlıyorum;

Güçlü Parola Kullanımı

Ne yaparsanız yapın güçlü parolalar kullanmaya özen gösterin. İnsanların hala “1234” ve “parola” gibi şifreler kullandığını bir önceki yazımızda belirtmiştik. Kolayca tahmin edilmemeli

Antivirüs Yazılımı Kullanın

Antivirüs yazılımları kullanmak önemlidir. İnternette bedavaya indirilen yazılımlar yerine bütçenizi aşmayacak antivirüs yazılımı almanızı öneririm. ESET yazılımını önerebilirim, ayrıca 30 gün ücretsiz!

Link: İnternet Güvenliği ve Antivirüs Çözümleri | ESET

Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncel tutun

En son güncellemeleri takip etmek önemlidir. Bu en güvenlik ve geliştirme yamalarından faydalandığımızı belirtir. Ayrıca güncel bir soruna karşı anlık alınmış güncelleme ile kendimizi fazladan koruyabiliriz.

Halka açık yerlerde Wi-Fi kullanımı

Ne olursa olsun yapmaktan kaçındığım bir şeydir. Buralar çoğunlukla güvenliği olmayan veya çok az olan ağlardır. Saldırıya açıktır. Çok basit işlemlerde bile eve kadar dayanmanızı ya da kendi telefonunuzun ağını kullanarak işlemlerinizi tamamlamanızı tavsiye ederim. 

   Son olarak bir kitap önermek istiyorum; Uygulamalı Siber Güvenlik ve Hacking. Mustafa Altınkaynağın 2017 yılında yazdığı kitap hala fazlasıyla tercih edilmektedir. 

30 TL’ye alabileceğiniz kitabın linki: Uygulamalı Siber Güvenlik ve Hacking, Mustafa Altınkaynak » Satın Al & Fiyatı

   Yazımızın sonuna geldik. Umarım size faydalı olacak bir yazı olmuştur. 

Güvenle Kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir