Serenad Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Öğlen Struma gemisi hakkında yayınlanan yazımızı okudunuz mu? Öyleyse bu olayla bağlantılı çok güzel bir kitap önerisi ile geldim: Serenad. Zülfü Livaneli tarafından yazılan ve tarihi kurgu kategorisinde ele alabileceğimiz bu kitapta, müzik ve sanatta iç içe geçmiştir. Aklımda o kadar yer etmiştir ki, seneler önce okuduğum bu kitabın tek bir detayını dahi unutmam mümkün olmamıştır.

Acıklı bir hikayeyi, mükemmel bir kurgu ve yazım diliyle anlatan Serenad’ın konusu nedir?

Aslında bir aşk hikayesi etrafında kurulan bu romana, Livaneli hiçbir zaman bir aşk hikayesi dememiştir. Aşk kelimesinin fazlaca kirletildiğini düşünmüştür.

Her şey İstanbul Üniversitesinin halkla ilişkiler bölümünde çalışan Maya Duran’ın, Alman Profesör Maximilian Wagner’i karşılamasıyla başlar. 1930lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış proföresörün isteği üzerine, Maya Profesör’ü Şile açıklarına götürür. Sadece bir aşk hikayesiyle değil, aynı zamanda bir tarihi olayı ve kendi ailesine dair sırları da öğrenir.

60 yıldan fazladır süren bir aşk hikayesinin, Yahudi soykırımındaki yerini anlatır. Güçlü ile güçsüz arasındaki savaşta, her zaman harcananın insanlar olduğunu vurgulayan Livaneli, okuru akıcılığıyla bu romanın içine çeker. 

Ben tarihi romanları oldukça severim. Ama bu kitap bir tarihi romandan ziyade, aşk hikayesi etrafında kurulmuştur. Bir aşk hikayesindeki acı gerçekleri göz önüne serer. Okurken sizi o kadar içine alır ki, bittiğinde üzülürsünüz. Yazım dilinin akıcılığı, toplumsal olaylara ve tarihe yer vermesi, güçlü ile güçsüzü gözler önüne sermesi, ve çaresizliğin portresini çizmesi ile oldukça güçlü bir romandır. Hepinizi sarsacağına inandığım bu romanı okumanızı tavsiye ederim. 

Eğer Struma yazımızı okumadıysanız, buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz. Bu kitap, bu tarihi olayı içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir