Sanat Kitabı Önerileri

   Herkese merhaba! Bildiğiniz üzere bu işe başladığımız günden beri siz okurlara yazdığımız tablo, eser, heykel ve akım gibi sanat yazıları ile “sanatı anlamaya ve sanatı anlamanın hazzını birlikte” yaşamaya çalışıyoruz. Her şeye “Sanat Nedir?” yazısı ile başladık. Her hafta yayınladığımız incelemeler ve yazılar ile siz değerli okurları bilgilendirmeyi seviyoruz. Bu konuya tamamen hakim miyiz? Tabii ki de hayır! Hayatta hiçbir şeyi tamamen öğrenemeyeceğimizi düşünen insanlardanım. Bu yüzden kendimi her gün tutkunu olduğum konular üzerinden geliştirmek isterim. Bu yazılarda bir anda ortaya çıkmıyor zaten, hepsi belli bir birikim ve gelişimin ortasında ortaya çıkan bilgiler. Sanat okumaları ve araştırmaları yapmaya başlayalı bir sene olmak üzere ve şimdiden güzel bir kitaplık ile büyük arşive sahip olduğumu düşünüyorum. Bugünkü yazımızda ise bu bilgileri öğrenmeme vesile olan sanat kitaplarını paylaşmak istedim. 5 yazardan toplam 7 eser hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. Başlayalım o halde 🙂

E.H. Gombrich- Sanatın Öyküsü

   Bir başyapıt, ve sanat kitapları denince akla gelen ilk gelen kitap… Her sanat kitabı ünlüdür, ama hiçbiri Sanatın Öyküsü kadar ünlenmemiştir. Bilinen ilk mağara resimlerinden, günümüzün deneysel sanatlarına kadar uzanan en önemli başlangıç kitabı. Sanata başlamak, ama çokta basit bir şey olsun istemiyor musunuz? Bu kitap tam sizlik 🙂 Görseller harika, ayrıca sert kapak ve kuşe kağıdına basılmış 688 sayfalık bir eser. Bazı eserler büyük olduğu için katlanıp konulmuş, kısaca her şey düşünülmüş. Eseri her yerde bulabilirsiniz ama ne yazık ki pahalı bir kitap. Çoğu sanat bölümünde de okutulan bu kitaba linkten ulaşabilirsiniz!

Sanatın Öyküsü – EH Gombrich Kitabı ve Fiyatı

Norbert Lynton- Modern Sanatın Öyküsü 

   Adı üstünde; Modern Sanatın Öyküsü. 1900’lerden günümüze kadar olan sanatın hikayesi aslında. Modern Sanatın “boş” ve “gösterişli” durumundan nasıl günümüze onurlu ve güçlü bir şekilde geldiğini anlatmaktadır. Özellikle savaş sonrası dönemde sanata ne olduğuyla ilgili güzel bölümler bulunmaktadır. Kitap dizaynı olarak Sanatın Öyküsü kitabının aynısı. Tek farkı biraz daha kısa, kitap sadece 400 sayfa. Ne yazık ki kitabın stokları azalmış durumda ve fiyatlar çok pahalı. Eğer almak isterseniz kitaba linkten ulaşabilirsiniz:

Modern Sanatın Öyküsü – Lynton

John Berger- Manzaralar & Portreler

   John Berger ile tanışma şerefine daha yeni eriştim ve keşke daha erken keşfetseydim dedirtti! Kitapları hikaye gibi aslında, anılarını okuyoruz John Berger’in. Bir insanın bu kadar sanat eserini görmesini kıskanıyorum doğrusu. Manzaralar ve Portreler dışında çok kitabı var ama bu ikisi bizim en çok işimize yarayacak kitaplar. Birbirine bağlıdır bu iki eser. Mağara resimlerinden başlıyor ve günümüze kronolojik olarak geliyor kitaplar. Manzaralar 264, Portreler 502 sayfa. Eserleri ciltli almaya özen gösterin bence, bunu söylemek isterim. John Berger hayatı boyunca sanat ve sanatçıları notlarına almış ve sonunda basmıştır. Ve iyi ki yayınlamıştır bu notları. Yazdığı notlar ile sanat eserlerine bakış açınızı tamamen değiştiriyor. Aslında bunu en başta yapıyor, bütün eserler siyah beyaz! İki kitaba da linkten ulaşabilirsiniz.

Manzaralar; Manzaralar (Ciltli) – John Berger – Kitap

Portreler; Portreler (Ciltli) – John Berger – Kitap

Heinrich Wölfflin-  Sanat Tarihinin Temel Kavramları

   Adı üstünde, temel kavramları anlamak ve analiz etmek için harika bir kitap. Tamı tamına 64 sanatçının incelemesini yapan eser, heykel ve mimariyi de işe katarak dönem dönem akım akım inceleme yapmıştır. Klasik ve Barok sanatın arasındaki “temel” farklarının ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu kitap fazlasıyla işinizi görecektir. Başlangıç kitabı seviyesinde denilebilecek bir dili ve üslubu var. 295 sayfalık bu renkli kitaba linkten ulaşabilirsiniz.

Sanat Tarihinin Temel Kavramları – Wölfflin

Umberto Arte ile Sanat I & II

   Ve geldik sonuncusuna, aslında benim için en önemlisine. Doğrusu birinci kitap benim direkt hayatımı değiştirdi ve güzelleştirdi diyebilirim. O kitap sayesinde dolaylı hatta bazen direkt olarak hayatımda değişimler oldu. Hayatımı değiştiren eseri “Flemenk Atasözleri’ni ilk burada gördüm. Yakın bir tarihte kitabın ikincisi yayınladı ve 2021 Ağustos ayı gibi de üçüncüsü gelmek üzere! Tam bir başlangıç kitabı, neden mi bunu diyorum? Çünkü bu olaya ilk bu kitap ile başladım. Üniversite hocamın bir çay muhabbetinde önerdiği kitabın bu kadar etkileyici olacağı asla aklımın ucundan geçmezdi! Sohbet havasında bir kitap serisi. Yağlı kağıda basılmış birincisi 422 ikincisi 310 sayfa. Bilinen bütün sanatçılar tek tek inceleniyor, sonra ise bazı eserler tek tek inceleniyor! Hem tarih öğreniyoruz hem mitoloji hem sanat… Kesinlikle her evde olmasını istediğim bu kitaba linkten ulaşabilirsiniz.

Tekli olarak; Umberto Arte İle Sanat: Umberto Arte » Satın Al & Fiyatı

                    Umberto Arte ile Sanat 2: Umberto Arte » Satın Al & Fiyatı

İkili olarak; Umberto Arte İle Sanat Seti (2 Kitap Takım): Umberto Arte » Satın Al & Fiyatı

   Yazımızın sonuna geldik. Eğer kitapları okursanız, yazılarımızdan atıflar bol bol bulabilirsiniz. İyi ki edindiğim ve başladığım bir hobi diyebilirim. Bu kitaplar yeterli oldu mu, tabii ki de hayır! Ama şu aşamada gözünüzü korkutmak istemem, bunlara ek olarak zaten internetten de bolca araştırma yapacaksınız, uçsuz bucaksız bir camia 🙂 Kitapları okursanız ya da sanat kitabı önerirseniz lütfen yorum bırakınız!

   Sanatla Kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir