Salvador Dali kimdir?

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Nasılsınız? Bugün sizlere sürrealist bir ressam olan Salvador Dali’den bahsedeceğim. Öncelikle sürrealizm nedir? Kısaca gerçeküstücülük anlamına gelir. Dikkatinizi çekmek isterim ki sürrealizm gerçek dışı olmak değil, gerçeküstü olmaktır. Ne mi kast ettim? Sürrealizm, gerçeğin insandaki iz düşümüdür. Avrupa’da birinci dünya savaşı ile ikinci dünya savaşı arasında gelişmiştir. 

Peki, Salvador Dali kimdir? Ünlü eserleri nelerdir? Gelin detaylara beraber bakalım.

Salvador Dali kimdir?

Dali, 1904’te İspanya’da doğdu. Dali’nin doğumundan 9 ay önce ailenin ilk çocuğu ölmüştür. Dali, büyürken hep büyük kardeşinin gölgesiyle büyüdüğünü ve travmalı çocukluğunu şu sözlerle özetler:

“Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım. Beni severken hala onu seviyorlardı aslında. Belki de benden çok onu.. Babamın sevgisinin bu sınırları yaşamımın ilk günlerinde itibaren çok büyük bir yara oldu benim için.” 

Annesi 10 yaşındayken oğlunun resme olan yeteneğini fark eder ve Dali’yi bir resim okuluna yazdırır. 15 yaşında ise ilk sergisini açar. Eserlerinde Dadaizm ve kübizmin etkileri görülür.

Nedir bu dadaizm ve kübizm?

Dadaizm 1. Dünya Savaşı’na tepki olarak ortaya çıkmıştır. Mantıksızlık ve var olan sanatsal düzenlemelerin reddedilmelidir.

Kübizm varlıkların dış görünüşlerindense iç dünyalarını yansıtmayı hedefler. Geometrik bir düzende parçalar halindedir.

Annesi öldükten sonra Madrid’e taşınan Dali’nin tarzı dikkat çeker. Katıldığı anarşist eylemler sonucu tutuklanır ve bir süre hapis yatar. Hapisten çıkınca ise okuluna geri döner.

1926’da Paris’e giden Dali, Pablo Picasso ile tanışır. Tanışmalarından sonra eserlerine Picasso etkisi görüşür. Değişik tarzıyla her zaman ilgi çeken Dali, okuldan atılır. 

1927 yılında Sanat Karşıtı Katalan Manifesto’yu yazar ve bu eserinde sanatta modernizmi ve fütürizm’i savunur. 

Bir Endülüs Köpeği

1929 yılında ise ona ün kazandıran, belki bir çoğumuzun da duyduğu Bir Endülüs Köpeği adlı filmini çeker. Aynı yıl ikinci kez Paris’e gittiğinde sürrealist akımın öncülerinden Paul Eluard ile tanışır. Eluard’ın eşi Gala ile aralarında bir aşk başlar ve bu evlilikle sonuçlanır.

Belleğin Azmi

1931 yılında en meşhur eseri ‘Belleğin Azmi’ni yapar. Eser katı ve değişmez zaman kavramına protesto değeri taşır. Dali daha sonra bu eseri yaparken ilham kaynağının Ağustos güneşi altında eriyen bir peynir olduğunu söyler.

Daha sonra 1937’de Hollywood’a giden Dali, komedyen Marx kardeşler ile tanışır ve onlara bir film senaryosu yazar.

1938’de ise Freud’la tanışır. Freud’un bilinçaltı yazıları ile oldukça ilgilenen ressam, Freud’un bir portresini yapmıştır. 

Portre şuan da Freud’un evinde yer almaktadır. Freud Museum London’da Virtual Tour’a katılınca, evin içinde ikinci kata çıkarsanız duvarda görebilirsiniz.

İspanya İç Savaşı’ndan sonra Dali yeni kurulan faşist rejimi desteklediğini açıklar ve sürrealist sanatçılar tarafından dışlanır. Sürrealist grubun önderi Breton, Salvador Dali isminden bir anagram çıkarır: Avida Dollars (Dolar Heveslisi). Dali ise onlara şu şekilde cevap verir: “Le surréalisme, c’est moi!” (Sürrealizm benim!).

2. Dünya savaşı yüzünden Amerika’ya kaçmıştır. 1947’de sürrealist bir Picasso portresi yapmıştır. 

Picasso Portresi

Eserlerinde daha sonra Katolik temalar, DNA, hiperküp ve atomik çözünme gibi modern kavramları sergiler. Hiroşima’da patlayan atom bombasının gücünden etkilenen Dali’nin bu döneme ait eserlerinde tuvale boya sıçratma, hologramlar ve optik yanılgılar tarzında teknikleri görebiliriz.

Eşi ve ilham kaynağı olan Gala’nın ölümü Dali’yi çok etkiler. Eşinin gömülü olduğu Pubol Kalesi’ne yerleşir. Daha sonra Pubol Kalesi Markisi ilan edilir.

Dali ve eşi Gala

1989 yılında kalp yetmezliğinden vefat eder. Salvador Dali Tiyatro ve Müzesi mahzeninde gömülüdür.

Hayatı boyunda 1500’den fazla resim yapmıştır.  Onlarca heykel, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiş zengin bir kişiliktir. Eserlerin çoğunluğu , Figueres’deki Dalí Tiyatro ve Müzesi’nde bulunur.

Dali Tiyatro ve Müzesi

Hangi sanatçının hayatı hakkında okumak isterseniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Esenlikle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir