Roverandom Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

   Herkese merhaba! Bugün bana göre dünya tarihinin en önemli yazarlarından biri olan J.R.R. Tolkien’in bir çocuk hikayesi olan Roverandom ile karşınızdayım. Bildiğiniz üzere yeni yıl ile kitapları düzene sokma ve onları rahatlıkla takip etme gibi kararlar aldım. Detayları 1000Kitap yazısında yazmıştım. Bu karar doğrultusunda bu sene 45 kitap okumak ve Yüzüklerin Efendisi serisinden bütün dünyanın tanıdığı J.R.R. Tolkien’ın okumadığım bütün eserlerini okuma kararı aldım. Yeni yılın ilk günü ile Roverandom hikayesine başladım ve bir oturuşta hızlıca bitti. İnanılmaz akıcı inanılmaz keyifli bir kitap olduğunu söyleyebilirim! O zaman eserimizi incelemeye başlayabiliriz.

   Önce şunu söyleyeyim; ne yazık ki J.R.R. Tolkien, bütün eserlerini yaşamı sırasında yayınlamadı. Birçok kitabı oğlu Christopher Tolkien ve bazı araştırmacılar tarafından, ardında bıraktığı el yazmaları ve notları birleştirerek yayınlanmıştır. Roverandom da aynı şekilde yayınlanma şansını yakaladı. Oğlu, sevenleri ve araştırmacılar uğraşmasaydı, birçok eser ne yazık ki çalışma odasının tozlu raflarında kalacaktı. 

   Kitabın nasıl ortaya çıktığı ile başlayalım. Christopher Tolkien dışında kitabın basılmasına ve yayınlanmasına büyük emekleri olan, kitabın başında da adları olan araştırmacı Christina Scull ve Wayne G. Hammond kitabın başında nasıl ortaya çıktığını çok iyi açıklamışlardır aslında; “1925 yazında Tolkien ailesi Yorkshire kıyısına Filey kasabasına tatile çıkarlar. Bu tatil Tolkien’in Oxford’da Rawlinson ve Bosworth Profesörü olarak atanmasını kutlamak içindir. Bu öykü, henüz 5 yaşlarında olan ortanca oğul Michael’ın çıktığı bir yürüyüşte oyuncak köpeğini kaybetmesi ve ailesinin tüm aramalarına rağmen köpeğin bulunamaması üzerine Tolkien’in Michael’ı avutma çabasıdır.” İşte hikaye böyle başlamaktadır. Michael oyuncak köpeğini kaybeder ve babası avutması için ona bir hikaye yazmaya başlar. Git gide kurgu gelişir ve elimize bu son haline neredeyse %99 yakın olan kitap çıkar. Peki kitapta neler mi oluyor? Biraz daha konusunu incelemeye geçelim artık.

   Yaşlı bir kadının köpeğidir Rover ve bir gün bir sihirbaza “lütfen” demediği için oyuncağa çevriliyor. Can havli ile ne yapacağını bilmeyen köpeğimiz sadece panik oluyor. Sadece geceleri hareket ettiğini kavradıktan sonra işleri biraz yerine koymaya çalışsa da, üstündeki büyü onu küçücük yapmaya yetiyor. İlk sayfalarda Michael’in adı fazlasıyla geçiyor ve küçük köpeğini ne kadar sevdiğini anlıyoruz. Gezgin köpeğimiz bir süre sonra gitgide kayboluyor ve kum büyücüsü ile karşılaşıyor. Kum büyücüsü ne yapıyor dersiniz, onu bir martıya bindirip aya gönderiyor! Ayda da bir köpek buluyor ve onun da adının Rover olduğunu öğreniyor. O saatten sonra bizim köpeğimize kitabın da adı olan “Roverandom” deniyor. Buralarda ise güzel günler geçirdiğini söylemek isterim ama düşlerinde hep sahibi ile oynadığını görüyor. Ona acıyan Ay Adam onu dünyaya geri gönderiyor. Bu sefer köpeğimiz okyanus altına iniyor 🙂 Orda da bir köpek buluyor ve onun da adı Rover, bu yüzden bizim köpeğe yine Roverandom deniliyor. Aslında ay ile okyanusta yaşananlar aynı denilebilir, ama kurgu o kadar güzel ki kitabı bitirmeden kalkmak istemiyorsunuz! Sonda ne mi oluyor? Onu da söylemek istemiyorum ama ilk başta onu oyuncağa çeviren sihirbaz ile arası düzeliyor diyebilirim. 

  Bu eseri okuyunca hayal dünyası denilen kavramın ne kadar sınırsız olduğunu bir kez daha gördüm. Okuyan her insanın içinden “vay be, keşke babam da böyle hikayeler yazsa/idi” diyeceğine eminim. Ben şahsen onlarca kez söyledim bunu. J.R.R. Tolkien’ın bu muhteşem kitabını okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum. İlk bakışta bunun gibi kısa öyküleri okuduktan sonra daha geniş öykülerine başlamayı düşünüyorum. Her kitaptan sonra burada mini bir değerlendirme yapmayı unutmayacağıma emin olabilirsiniz! 

  Kitap için diyeceklerim bu kadar. Ben bu kitabı İthaki Yayınlarından okudum. Çevirmenliğini Niran Elçi’nin yaptığı kitap 120 sayfa. Dediğim gibi ben bir oturuşta bitirdim, sizin de böyle bitireceğinizden kuşkum yok. Bir kitap incelemenin daha sonuna geldik, düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin! 

   Keyifli okumalar! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir