Ron Mueck’ten Şemsiyenin Altındaki Çift ⛱️

Merhaba! Bugünkü sanat yazımız Avustralya doğumlu fakat İngiltere’de yaşayan heykeltraş Ron Mueck ile ilgili! 

Ron Mueck 1958 yılında Avustralya’da doğmuştur. Mueck heykel yapımına başlamadan önce bir süre profesyonel olarak kukla oynatıcısı ve maket yapımcısı olarak çalışmış, baba mesleği 🙂 Daha sonra heykeltıraşlığa başlamış. Dünyanın çeşitli yerlerinde sergileri var. Eserleri ise insanların yaşadığı anlardaki vücudun kesintilerini yansıtıyor. Ron Mueck eserlerinin büyüklüğü ile insanların dikkatini çekmeyi başarmış. Mueck eserlerini ortaya çıkarmak için ciddi zaman ayırıyor, bu zaman bazen 1 yılı bile buluyormuş! İnsanların dillendirmediği düşüncelerini ya da hislerini anlatmak ise sanatının bir parçası. 

Benim anlatacağım eser ise 2013 yılında yaptığı “Şemsiyenin Altındaki Çift”.

Esere baktığımda ben çifti resmen bir kumsalda gördüm. Birisi de gelmiş onların fotoğrafını habersizce çekmiş gibi 🙂 Çiftimiz mayo giyiniyor, mavi mayosuyla hafif eğik bir şekilde oturan kadının bacağına hafifçe yaslanmış adam bir eliyle kadınla temas halinde olup onu nazikçe okşarken diğer elini alnına koymuş. Belki güneşin gelişini tepelerindeki renkli şemsiye yeteri kadar engelleyememiştir? Belki de adam derin düşünceler içerisindedir? Kadın ise adamı izliyor, sanki ne düşündüğünü merak ediyor gibi. Çiftin vücutlarına dikkatli baktığınızda her detayın düşünüldüğünü göreceksiniz. Her şeyden önce yüz ifadeleri aşırı gerçekçi ve çok doğal! Ciltleri, sarkan derileri, ayak tabanlarındaki kırışıklıklar, ayak üstü damarları, ellerin ve parmakların duruşu…

Bunun bir heykel olduğuna anca ölçüleri öğrenince emin olabilirim dedim ve öğrendim; Heykelin ölçüsü 300x400x350 cm. 

Ünlü Muppet Show’da da kukla tasarımcısı olarak daha önce çalışmış olan Ron Mueck, gözümüzü nasıl yanıltacağını ve bizi nasıl etkileyebileceğini gerçekten iyi biliyor! 

Eğer eserlerini nasıl yaptığını merak ettiyseniz buyrunuz efenim: Ron Mueck – Making-of – 2013

Sanatla kalın! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir