Rise of Nations

by:

OYUNSon Eklenenler

Herkese merhaba! Bugün çok eski olmamakla birlikte her yaştan insanın bildiği, çıktığı yılları kasıp kavuran ve hala Steam üzerinden oynanan, butik olarak ise turnuvaları devam eden gerçek zamanlı strateji oyunu ile karşınızdayım; Rise of Nations! Türkçesi “Ulusların Yükselişi” olan Rise of Nations, Buge Huge Games’in yapımcılığını yaptığı ve Microsoft Game Studio’nun dağıtımını üstlendiği 20 Mayıs 2003’te yayınlanan strateji oyunudur. Taktiksel stratejinin ağır bastığı, bina yapma, hammadde toplama, ordu kurma ve düşmanı ele geçirmenin temel kuralları olduğu bu oyun bir bakıma klasik bir strateji oyunudur. Age of Empires ile Civilization arasında olan bir oyundur aslında Rise of Nations. İlkokul-Lise-Üniversite-ve şu an çalıştığım dönemde bile hala oynadığım bu oyun hakkında biraz daha fazla detay vermek isterim. 

Steam üzerinde satışı devam eden oyun, şu an atölye özelliği sayesinde yeni hikayeleri ve multiplayer modu ile tercih edilmeye devam etmekte. Çok fazla oynama seçeneği mevcut; senaryo özelliği, insanlara karşı oynama ve bilgisayara karşı oynamak gibi. Senaryo özelliğinde iki tane modu oldum olası sevmişimdir. Birincisi Napolyon ile Avrupa fethetmek, ikincisi ise Amerika ile SSCB arasında gerçekleşen Soğuk Savaş modu. Tabii ilk çağlardan başlayıp son çağa gelip dünyayı fethedebilirsiniz, bu da bir seçenek 🙂 Bir anda taş atıp 2-3 saat sonra rakibinizin başkentine nükleer bomba atarsanız şaşırmayın, tabii o size atmadan önce! 

Oyunun giriş videosunu izlemek isterseniz: Rise of Nation Original trailer HD

Biraz daha oyunun skirmish modundan bahsetmek isterim. Ve burada daha fazla detay vereceğim. Oyunda 18 tane ırk bulunmaktadır. Yeni çıkan extended versiyonu ile bu sayı artmıştır. Türklerin de olduğunu belirtmek isterim. Her ırkın kendine göre özellikleri vardır. Mesela Japonların özel samuray askerleri olduğu gibi, amerikanın uçakları daha güçlüdür, bunların dışından bazı ırklar bazı çağ aralıklarında daha güçlüdür; mesela Persler ve Mısırlılar. Oyunda toprak ve şehir olayı önemlidir. Bir şehri tamamen yok etmek yerin “asimile” etmek zorundasınız. Böylelikle o şehirde yeniden üretim yapmaya ve yönetmeye devam edebilirsiniz. Üretim ve ekonominin diğer oyunlarla aynı hizada olduğunu söyleyebilirim. Tek fark olarak bir süre sonra son çağlara doğru işin içinde petrol ile üniversitelerden kazandığımız knowledge(bilgi) faktörü girmektedir. Özellikle bilgi; çağ atlamak, ticareti geliştirmek, sınırları büyütmek ve askerlerimizin kılıç kalkan kullanmaktan çıkıp barutu kullanmasına geçmesi için önemlidir! Haritalar büyük, seçenek çok, strateji bol! Strateji oyunlarını oynamak benim gözümde her zaman bir sanattır ve bu oyunda gerçekten iyi sanat yapmamız gerekiyor. Askerin çok olması yetmez tek bir bomba yemeye bakmak gibi, ekonominin de iyi olması tek başına yetmez. Denge kurmak çok önemlidir, her şey yolunda giderken rakibimiz uçağı keşfederse o zaman tonlarca biriktirdiğimiz altınların bi önemi kalmamaktadır!

Bu oyunun oynanışı hakkında örnek bir video: Rise of Nations EX – USA vs RUSSIA NUCLEAR WAR

   Oyun dediğim gibi fazlasıyla komplike! Anıtlar, ibadethaneler, stratejik ticaret noktaları ve bölge, bölge, bölge! Toprak mantığı dediğim gibi çok önemli çünkü toprağınızın dışında başka bir yerde odun kesmek ya da petrol toplamak imkansız. Ayrıca bilgisayarın zekasını hafife almayınız derim, özellikle sizin zayıf olduğunuz noktalara yönelik stratejik hamleler yaparsanız şaşırmayın, gerçekten çok zeki 🙂

   Rise Of Nations benim hayatımda çok önemli bir yere sahiptir. Hem mutlu olduğumda hem mutsuz olduğumda her ruh halimde ve her yaşımda oynadığım bir oyundur. Tek cümle ile anlatmak gerekirse “ben bu oyun ile büyüdüm” cümlesi doğru olacaktır. Steam üzerinden satılan oyun şuan 31 lira, ama çoğu zaman indirimde bulabilirsiniz; bu yüzden indirimleri takip etmenizi öneririm! 

Steam Linki: Rise of Nations: Extended Edition on Steam

Sistem Gereksinimleri -minimum-:

  • İşletim Sistemi: Windows Vista, 7, 8.1+
  • İşlemci: 1.6
  • Bellek: 1 GB RAM
  • Ekran Kartı: Direct X 10+ Capable GPU
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 3 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: Direct X Compatible Sound Card
  • İlave Notlar: GPU at least (Integrated HD 3000, 8600GT, etc)

Benim için gerçekten çok önemli olan bu oyun yazısının sonuna geldim, eğer oynuyorsanız ya da oynarsanız lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın!

İyi oyunlar dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir