Resim mi Gerçek mi?

Selam! Bugünkü sanat köşemizde resim mi gerçek mi bilemeyeceğiniz, gerçekten sizi etkileyeceğini düşündüğüm ve en sevdiğim hiperrealist ressamlardan biri olan Tjalf Sparnaay’ın hiperrealist resimlerini inceleyeceğiz.

Öncelikle ressamımızın kim olduğunu kısaca belirtelim. Adı Tjalf Sparnaay, kendisi 1954 doğumlu Hollandalı artist; fotoğrafçı, ressam, ve illüstratör. Resim yapmayı kendisi öğrenmiş; çıkardığı işe bakılırsa insanın aklı almıyor valla!

Peki “hiperrealizm” ne demek?

Hiperrealizm, yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafa benzeyen bir resim ve heykel türüdür. (Vikipedi).

Ben kendisini karantina günlerinde tanıma fırsatı buldum, son derece spontane gelişti her şey. 1-2 resmini aşırı beğendim ve ressamın adını sonrasında arkadaşlarıma göstermek için kaydettim. Ne zaman birine göstersem her seferinde yeni resimlerini gördüm. O kadar etkilendim ki! Kendisi çoğunlukla yemek temalı resimler çizse de eserlerinde her telden bir şeyler görebilirsiniz. Gerçekten bir fotoğraf mı, resim mi ya da gerçek mi değil mi anlaması o kadar zor ki! Sırf ben değil, etrafımdaki herkes eserlerini çok beğendi. Bazı arkadaşlarım bunların resim olmadığını iddaa etse de hepimiz bu başarılı eserlere dikkatli baktığımızda fırça vuruşlarını görebiliriz. Ayrıca, çizdiği resimler de öyle küçük falan da değil, bildiğiniz devasa çiziyor vesselam! Kendisinin en beğendiğim eserlerini sizlerle paylaşmak ve ressamı tanıtmak istediğim için de bu yazıyı yazmak istedim.

İşte beni benden alan o muhteşem resimlerin bir kısmı:

The Hands’, 2002 – 150×100 cm
Nasty Ketchupbottle, 2018 – 80×50 cm
Go Bananas!, 1999 – 150×100 cm.
Lolly Pop, 2000

Sizlerle ancak 4 eserini paylaşabildim ama inanın hepsi birbirinden güzel… Eğer detaylı incelemek isterseniz kendisinin de bir sitesi var, ayrıca instagram hesabını da aktif kullanıyor 🙂

Kendi sitesi link:  TJALF SPARNAAY | Tjalf Sparnaay Instagram adresi link: Tjalf Sparnaay (@tjalfsparnaay) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Bu yazımızın da sonuna geldik, kendinize iyi bakın! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir