Qırıx Art – Rüya gibi bir balkon

by:

MEKAN

Hepinize merhaba! Sonbaharın tadını partnerinizle doyasıya çıkarmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu mekan tam da size göre! 

Qırıx Art, 2015 yılında Beyoğlu’nda kurulmuş tatlı bir kafe. Menüsünde seçenek çok, lezzet bol ve fiyatların makul olmasından dolayı insan hepsinden yemek istiyor gerçekten! Öğrendiğimiz kadarıyla mekanın Çökertme kebabı ve Süryani şarabı meşhur. Biz de öğlen yemeğini burada yemek istedik ve düştük yollara. 

Kafenin instagram hesabına baktığınızda (aşağıya link bıraktım), en tatlı köşesini göreceksiniz. O masadan maalesef 1 tane var ve rezervasyonsuz giderseniz orayı boş bulma ihtimaliniz hayli düşük 🙁 Biz de rezervasyonumuzu önceden yaptırmıştık. Gittik, inanılmaz sevecen ve güler yüzlü insanlar karşıladı bizi. Hemen menü getirildi, biz de “Shiluh Manastır Süryani Şarabı”nı sipariş ettik, yanında canımız makarna istedi ve 1 tabak “Pesto Soslu Penne” ile 1 tabak “Spagetti Napoliten” rica ettik. Makarnalar enfesti, ama asıl vuruş şaraptan geldi! Gerçekten de denildiği kadar varmış, inanılmaz yumuşak içimli ve serin bir şaraptı. Hatta doğruyu söylemek gerekirse içtiğim en iyi şaraptı diyebilirim. Şarapları ister kadeh ister şişe olarak söyleyebiliyorsunuz, şişeyi eve “al-götür” de yapabilirsiniz. Ev ziyaretlerinde şarap götürmek isterseniz gözümüz kapalı tavsiye ederiz. 

Kafenin içi hakkında diyebileceğim tek şey aşırı temiz, sessiz, sakin ve antika tarzı eşyalar bulunması. Tuvalete girdiğinizde -kadınlar tuvaleti- içeride ped, makyaj temizleyici, pamuk, ıslak mendil, kolonya vb. de bulabilirsiniz. Her şey düşünülmüş, dört dörtlük bir mekan! 

Şimdi gelelim mekanın sahibi Burhan Bey’in bize ne kadar yardımcı olduğuna. Erkek arkadaşım bana sürpriz yapmak için Burhan Bey’den masaya lavanta konmasının mümkün olup olmadığını sormuş. Burhan Bey de hemen bir yerden kurutulmuş lavanta bulup, vazolayıp masaya dekor olarak koymuş. Tabii bunlardan hiçbir haberi olmayan ben, diğer masalarda olup olmadığına bakmadan oturur oturmaz “Aaa lavanta da varrr çok tatlı” dedim. Meğer bana yapılan bir jestmiş. Mekandan ayrılırken de, sağ olsunlar çiçekleri güzel bir şekilde bana verdiler. Rezervasyon sürecinden tutun oturduğumuz saatler boyunca bizimle durmaksızın ilgilenen tüm Qırıx Art çalışanlarına buradan da teşekkür etmek istedik. 

Haberiniz olsun, sonbaharın eğlencesi şarapla güzel ama, kışın hem şarabın hem mekanın başka bir özelliği var. Qırıx Art’ta kışları soba kuruluyormuş, kestane ve sıcak şarap servis ediyorlarmış. Kışı zaten özledik, hemen gelse de bu tatlı mekanda bir de sıcak şarap-kestane-soba ile tadına varabilsek!

Giderseniz lütfen sizler de yorum yazın, varsa önerileriniz lütfen bizimle paylaşın!

Instagram: https://www.instagram.com/qirixsanat/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir