Puslu Kıtalar Atlası Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere öyle bir kitapla geldim ki, bir kısım instagramda oldukça fazla görüyor. Bir kısım ise hiç duymamış! Puslu Kıtalar Atlası. Tarihi bir roman kategorisine alabiliriz. Ama sanmayın ki içinde tarihi olaylar anlatılıyor! Hayır bu kitap, belli olaylar etrafında dönerken, dönemi ve tarihi yansıtıyor! Ne peki bu olaylar? O zaman hadi detaylara bakalım!

Kitabın konusu ne?

1995 yılında yayınlanan kitap, ana tema olarak varlığın gerçekliğini sorguluyor. Uzun İhsan Efendi, okuduğu bir kitabın etkisinde kalıp, gerçekliği sorgular. Bu sorgulamalar sonucu bir şurup içip rüyalar alemine dalar. Gördüğü rüyaları ise bir kitaba not eder ve bu kitabı da oğlu Bünyamin’e verir. Bu kitap romandaki bütün olayları belirler. 6 farklı bölümden oluşan kitapta, Bünyamin’in maceraları anlatılır.  Babasının bıraktığı kitabı atlas olarak kullanan Bünyamin, sonunda ne gerçeklerle karşılaşacaktır? Kitap bir yandan maceraları anlatırken, bir yandan da Osmanlı dönemindeki genel yaşam tarzına, politikalara ve yönetime değinir. 

Ben kitabı oldukça beğendim. Tarihi olayların içine o kadar güzel dahil etmiş ki, şaştım kaldım! Yazım tarzı ise oldukça farklı. Yazım tarzına alışmam biraz zaman aldı ama alıştıktan sonra kitap su gibi akıp gitti. 

Türk Edebiyatının en olgun örnekleri arasında gösterilen bu kitabı daha okumadınız mı? Okuduysanız, kitabı nasıl buldunuz?

İhsan Oktay Anar’’ın okuduğunuz ve bize önerdiğiniz bir kitabı var mı? 

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir