Pretend It’s a City: Fran Lebowitz

by:

DİZİ/FİLMSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Beklenen belgesel ile geldim! Adı Pretend It’s a City olan, Fran Lebowitz’in anlattığı ve Martin Scorsese’nin çektiği efsane bir belgesel! Adeta bir Yazarın Portresi! 2021’de yayınlanan 7 bölümlük bir dizi. Imdb puanı ise 8.1 olan bu diziye beraber göz atalım mı? Fran Lebowitz kimdir? Martin Scorsese kimdir? ve dizi tam olarak nelerden bahsediyor? Gelin detaylara beraber bakalım.

Fran Lebowitz kimdir?

Kendisi Amerikan bir yazardır. Alaycı sosyal yorumları ile oldukça tanınır. New Jersey’de doğmuştur ve liseden atıldıktan sonra New York’a taşınır. Taksicilikten temizlikçiliğe bir çok işte çalışan yazar, bir dergide film eleştirileri yazmaya başlar. Daha sonrasında ise kendi kitaplarını çıkartarak ünlü olur. Kendisine şimdilerde modern Dorothy Parker denir.

Martin Scorsese kimdir?

Kendisi birçok ödül almış Amerikan film yönetmenidir. Taxi Driver belki de Türkiye’de en çok bilinen filmidir. Fran Lebowitz ile de yakın arkadaştır.

Pretent It’s a City ne anlatıyor?

Aslında dizide Fran Lebowitz’i birçok farklı açıdan görme imkanı buluyoruz. Kendisini New York şehrine, metro ve toplum taşımaya, şehrin kalabalıklığına bakış açılarını görebiliyoruz. Oldukça iyi eleştirileri ile bizi hem güldürüyor hem de düşündürüyor.

Dizi sadece Fran Lebowitz ile Martin Scorsese’nin konuştuğu gibi bir belgesel şeklinde ilerlemiyor. İçerisinde Fran Lebowitz’in New York sokaklarında yürüyüp eleştirdiği şeyleri, farklı programlarda yaptığı yorumları da olan çok ilginç bir belgesel.

Fran Lebowitz’in ünlü bir sözüyle yazımızı bitirirken bu belgeseli izlemenizi öneriririz. Sadece New York şehrine değil, hayata bakış açınızı etkileyecek yorumlarda içermekte!

“Think before you speak. Read before you think.”

Fran lebowıtz

Türkçesi ise;

“Konuşmadan önce düşün. Düşünmeden önce okuyun.

FRAN LEBOWITZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir