Pomodoro Tekniği

by:

Son EklenenlerYAŞAMYAŞAM ŞEKLİ

Herkese merhaba! Bugün sizlere çok yararlı, hayatınızı düzene sokabilecek, işlerinizi zamanında bitirmenize yardım edebilecek ve odaklanmanızı sağlayabilecek bir teknikle geldim: POMODORO! Hepsi kulağa çok hoş geliyor değil mi? O zaman gelin de detaylara bakalım!

Pomodoro Tekniği nedir?

Francesco Cirillo tarafından, 1980’lerde geliştirilmiştir. Odaklanmayı arttırmayı ve zamanı daha verimli kullanmaya yardımcı olur. Ders çalışırken veya bir işi hallederken, çok fazla zaman harcıyor musunuz? Ya da başka şeylerle ilgilenip, başka düşüncelere dalıp, aslında 20 dakika alacak bir işte, 1 saatinizi harcıyor musunuz? O zaman bu teknik, tam da size göre! Odaklanmakta zorluk çektiğim ya da motivasyonumu kaybettiğim zamanlarda uyguladığım ve oldukça sevdiğim bu tekniği sizi de denemeye davet ediyorum!

Pomodoro Tekniği nasıl uygulanır?

Pomodoro tekniği aslında adım adım ilerler. Toplamda 5 adım vardır! Gelin bunlar nedir, bir bakalım!

1- Yapacağın işe karar ver! Bu tekniği kullanarak neyi bitirmek istiyorsun ona karar ver! 

2- 25 dakikalık bir zamanlayıcı kur.

3- Yapmaya başla! Bu 25 dakikalık süre içinde, yapman gereken şey dışında hiçbir şeyle ilgilenmemelisin. 25 dakika telefonumuza bakmazsak hayatımız alt üst olmaz! Odaklan çünkü sadece 25 dakikan var!

4- Zamanlayıcın çaldığında, yaptığın şeyi bırak ve 5 dakikalık bir ara ver!

5- Adım 2’ye geri dön ve tekrar başla! 

6- 4 adet 25 dakikalık süreci tamamla ve uzun bir ara ver! Uzun bir aradan kastımız ise 15-30 dakika arasında!

Her 25 dakikalık süreye, pomodoro deniyor. Yani birinci 25 dakikayı bitirdiğinizde, bir adet pomodoro tamamlamış oluyorsunuz! 

Bu tekniğin yararı, yapmanız gereken şeyi belli zamanlara bölerek hem sizin odaklanma sürenizi belirliyor, hem de çok uzun olmayan çalışma saatleri motivasyonunuzu arttırıyor. 

Eğer bir kitap kurduysanız ve ara ara okumak için motivasyonunuzu kaybediyorsanız da bu tekniği uygulayabilirsiniz!

25 dakika boyunca hiçbir şeye bakmadan kitap okuyun! 5 dakika ara verin ve tekrar devam edin! 4 adet pomodoro bitirdiğinizde farketmesenizde bir sürü sayfa okumuş olacaksınız!

Motivasyon arttırma, odaklanma süresi arttırma, ve zamanı iyi değerlendirmek için kanban tekniği yazılaramıza da göz atabilirsiniz!

Bu aralar ne okusam diye düşünüyorsanız da, kitap önerilerimizin bulunduğu sayfayı ziyaret edebilirsiniz!

Hepinize iyi denemeler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir