Polikuşka Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

   Herkese merhaba! Bugün Can Yayınları serisinden olan başka bir kitapla devam edeceğiz. Bir önceki yazımızda bu serinin başka bir kitabı olan Kısa Klasikler serisinden “Mutlu Olma Sanatı” adlı kitabı incelemiştik. Bugün ise Savaş ve Barış, Anne Karenina gibi baş yapıtların sahibi Lev Tolstoy’un Polikuşka kitabını inceleyeceğim. Toprak kölelerinin hayatına ışık tutmakla birlikte psikolojik ve ahlaki analizler içeren 85 sayfalık kısa öykümüz türünün en başarılı kitapları arasından biridir. Uzun kitapları ile kendini kanıtlayan Tolstoy’un, kısa öykü türünde de bu kadar başarılı olacağını düşünmezdim doğrusu. Öyleyse kitabımızı incelemeye başlayalım.

   Gerçek bir olaydan esinlenen öykümüz ilk olarak 1863 yılında basılmıştır. Kitabımızın baş karakteri Polikuşka, herkesin hor gördüğü bir köylüdür. Toprak kölesi olduğunu burada belirtmek isterim. Köyde sahtekarlıkları ile tanınan Polikuşka’nın, hayatı hep yanlışlarla doludur. Ona son bir şans daha vermek için önemli bir iş verir toprak ağası hanımı… Kasabaya ulaştırmak üzere yüklü bir para emanet eder. Polikuşka, ilk defa kendisine duyulan bu güveni boşa çıkarmamak için uğraşsa da ne yazık ki talihsizlikler onun yakasını bırakmaz. Hiçbir şey istediği gibi gitmez ve başına bazı şeyler gelir. Bu başına gelen bazı şeyler büyük bir trajedi ile sonuçlanır, ve bunun sonucu olarak bütün bir köyün hayatını derinden etkileyecek olaylar silsilesi başlamış olur! İnsanlığın özgürlüğü üzerine ve özgürlüğün değerini göstermekle birlikte hiyerarşi kavramını sorgulatmaktadır.

   Ben bu kitabı Can Yayınları Kısa Klasikler serisinden okudum. Serinin birinci kitabıdır. Altıncı Koğuş kitabının çevirisini de yapan Mehmet Özgül, bu eseri de Rusça aslından çevirmiştir. Ünlü Rus yazar Tolstoy’un bu eserini bir solukta okuyacağınıza emin olabilirsiniz!

   Keyifli okumalar!

One Reply to “Polikuşka Kitap Yorumu”

  1. […] Bir önceki yazımızda bu serinin başka bir kitabı olan Kısa Klasikler serisinden “Polikuşka, Mutlu Olma Sanatı, Kriton ya da Görev Üstüne” adlı kitapları incelemiştim. Bugün ise […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir