Platon: Kriton ya da Görev Üstüne Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Selamlar! Felsefe sevdalılarını bu yazıya özellikle bekliyorum, çünkü bu kitap Platon’un Sokrates’in söylediği sözlerin “diyalog” halini, yazıya döktüğü en önemlilerinden birisi. 

Kriton kim ki?

Kriton, Sokrates öldürülmek üzereyken günlerce Sokrates’i ikna etmeye çalışır. Platon’un arkadaşıdır.

Kitabın konusu

Kısaca söylemek gerekirse aslında kitap Kriton’un Sokrates’i ikna etmeye çalışmasını fakat başarısız oluşunu konu edinmiş. Hatta, Sokrates Kriton’a kurtulmayı neden reddettiğini bu kitapta anlatıyor ve Kriton’u bu şekilde ikna etmeye çalışıyor. 

Benim kitap hakkındaki düşüncelerim

Ben kitabın Can Yayınları kısa klasikler serisinden olanını aldım, başka hangi yayıncılık var açıkçası bilmiyorum. Kitap tahmin edeceğiniz üzere bir düşünce kitabı… Platon burada yurttaşın görevlerini tartışıyor. Doğruyu söylemek gerekirse, gülsem mi ağlasam mı bilemedim çünkü 2500 yıl öncesiyle şimdiki dertlerimiz arasında pek bir farklılık göremedim… İnsanoğlu hiç mi gelişmemiş yahu?! 😅  Bu gerçekliği bir kenara bırakarak belirtmek isterim ki Platon bizlere, günümüze ışık tutmuş… Kitapta açıkça devletin artık işe yaramadığını, devlet işlerinin şirketlerin devraldığını, vatandaşın ise artık bir müşteri olduğu insanın suratına suratına vurulmuş! 

Ben kitabı bir günde bitirdim… Şiddetle tavsiye ediyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir