Paris ve Londra’da Beş Parasız Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

“Beş parasız kalmaktan o kadar çok bahsetmiştiniz ki; eh, işte beş parasız kaldınız ve hala ayaktasınız.”

  Herkese merhaba! Bugün sizlere George Orwell’in diğer kitaplara nazaran daha az bilinen, ama hazine niteliğinde olan ve bana göre en başarılı kitaplarından biri ile geldim. Paris ve Londra’da Beş Parasız! 1933 yılında yayınlanan bu eser George Orwell’in ilk basılan kitabı olmakla birlikte otobiyografik özellikler taşımaktadır. Bunun en büyük sebebi ise kitaptaki bazı anlar ve olaylar, yazarımızın hayatındaki olayların aynısıdır. Avrupa’nın en büyük iki şehrinde, Paris ve Londra’da yaşadığı sefalet olanca gerçekliğiyle bize göstermektedir. Şimdi gelelim kitabın içeriğine…

   Paris’te İngilizce kursu verip sakin bir hayat süren baş karakterimiz, bir gün kendini parasız bulmaktadır. Çoğunlukla yoksulluk ve açlık ile mücadele etmeye başlamakla birlikte, otel odalarında ve bulaşıkhanelerde neredeyse bedavaya denecek kadar uzun mesai saatleri boyunca çalışır. Hayat onun için sadece çalışmak ve uyumak arasında gidip gelmektedir. Rehinecilerle olan işleri, iş bulma kurumları, umut tacirleri, sokaklarda uyuma gezme, ve umut umut umut! Bir arkadaşı bir gün ona iş bulduğunu söylemesi ile karakterimiz bir şekilde İngiltere’de bulur kendini. Doğrusu çok fazla umutlanmaktadır ve bu umudunda haklıdır, çünkü sonunda düzgün ve düzenli bir kalıcı iş bulmuştur! Ama işleri hiç istediği gibi gitmemektedir… Londra’da işler daha çok karışmakla birlikte onu çok daha ağır şartlar beklemektedir. Berduşlar, açlıkla olan mücadele, soğuk ve uykusuz geceler… Her şey daha kötü!

   Dönem kitabı olan Paris ve Londra’da Beş Parasız, şu an günümüzde de olan modern köleliğe çok gerçekçi bir açıdan bakmaktadır. Ne yazıktır şu acı gerçeği yazarken buldum kendimi: hala insanlığın çok büyük bir kısmı karın tokluğuna çalışmaya devam etme… Açlık sınırı ile yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısı kat ve kat artıyor! İnsanlar yıl içinde bir haftalık tatiller için krediler borçlar çekmeye devam edip ödeme dengesi olarak geriden gelmeye devam ediyor, niçin? Sadece sistem işlesin diye, hepsi o kadar!

   Ben bu kitabı Can Yayınlarından Berrak Göçer’in çevirisi ile okudum. 244 sayfa olan kitabımızın sürükleyici olduğunu düşünüyorum. Diğer kitaplarına nazaran çok bilinmiyor ama, bu başyapıtın her insan tarafından, özellikle gençler tarafından okunması gerektiğine inanıyorum. Bundan 90 sene önce ile şimdi arasında bir fark olmadığını siz de fark edeceksiniz. Kim bilir belki hayatlarını değiştirmeye başlarlar ve bazı şeylerin ne kadar yapay ve anlamsız olduğunu görürler…

Eğer bakmak isterseniz diye sizlere hem kitabı satın alabileceğiniz hem yazarımızın diğer eserlerini inceleyebileceğiniz iki link bırakıyorum:

Paris ve Londra’da Beş Parasız Kitabı: Paris ve Londra’da Beş Parasız , George Orwell – Fiyatı & Satın Al

Diğer eserleri: http://George Orwell Eserleri | idefix

   İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir