Pal Sokağı Çocukları Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Merhabalar! Bugün herkese hitap edebilecek bir kitapla geldim: Pal Sokağı Çocukları. Bu kitabın yetişkin ve çocuk versiyonları bulunmakta. Macar Edebiyatı Klasiklerinden ve aynı zamanda Modern Dünya Klasiklerinden olan bu kitabın yazarının da çok güzel bir hikayesi var. 

Bir edebiyat öğretmeni okulda öğrencilerini okumaya teşvik etmek için okul gazetesi çıkarmaya karar verir. Yazı yeteneğine güvendiği eski bir öğrencisine – yazarımız Ferenc Molnár’a- bir mektup yazar ve ondan okul gazetesi için bir hikaye yazmasını ister. Molnár önce kabul etmez. Gelen ısrarlara daha fazla dayanamayan Molnár kabul eder ve okul gazetesine her ay hikayesinin bir partını yollamaya başlar. Bütün okul, Molnár’ın yazdığı hikayeyi okumak için gazete alır. Bir yılın sonunda hikaye bittiğinde artık Molnár bütün herkesin dilindedir.

Peki sizce Molnár’ın yazdığı bu kitap nedir?

Cevap veriyorum: Pal Sokağı Çocukları.

Pal Sokağı Çocukları, hızlı büyüyen Budapeşte’de yaşayan çocukların oyun alanı için kavgalarını anlatıyor. Bu kavgaların içinde güven, saygı, hiyerarşi, birlik olmak, birbirini korumak gibi kavramlara bolca yer veriliyor. Oyun alanı kavgası size çok basit gözükebilir ama yapılaşmaya başlayan bir şehirde oyun alanı bulmanın zorluğunu bir tek çocuklar bilir. Çocukları düşünce şekilleri sizi hayret ettirebilir. Kitabın sonunda ağlamanız ise fazlaca muhtemel.

Fazlaca beğendiğim bu kitap bana kendi çocukluğumu, mahallede oynadığımız günleri ve mahalleler arası gruplaşmaları anımsattı. Dili oldukça akıcı. Çocukların birbirleriyle ilişkileri, arkadaşlığı nasıl candan bir şey olarak gördükleri ise beni çokça etkiledi. Keşke hepimiz o çocuk saflığı ile kalsak!

Bu arada size bir haberim var! Eğer olur da yolunuz bir gün Budapeşte’ye düşerse Pal Sokağı’nın hemen yanında bulunan sokakta, kitabın kapağında gördüğünüz fotoğrafı, heykellerle canlandırmış şekilde görebilirsiniz!

İyi okumalar dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir