Padişahlardan Günümüze: Ihlamur Kasrı

by:

MEKANSon Eklenenler

Merhabalar! Bugünkü mekan tanıtımımızda aslında hepinizin bildiği ama belki de henüz gidip görmediği, fotoğraflarının bize iç geçirttiği bir yapıdan, Ihlamur Kasrı’ndan bahsedeceğiz.

Öncelikle Ihlamur Kasrı nedir, neden bu kadar önemli ve halen korunmakta diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Her ne kadar oraya gittiğinizde burada öğreneceğinizin fazlasını kat ve kat öğrenecek ve görecek olsanız da, önceden bir altyapıyla gitmek size güven verecektir. Ihlamur Kasrı Osmanlı Dönemi’nde padişahların dinlenme amacıyla kullandıkları biniş kasırlarından bir tanesi. İçerisinde “Merasim” ve “Maiyet” adı verilen 2 farklı köşk bulunmakta. Sultan Abdülmecid, kasrın bulunduğu çevreye “ferahlık, neşe, sevinç” anlamına gelen “Nüzhetiye” adını vermiş. Gittiğinizde siz de Sultan Abdülmecid Bey’e hak vereceksiniz 🙂

Ihlamur Kasrı’na Giriş

Buraya giriş öğrenciyseniz 5 lira, yetişkinseniz 20, indirimli bilet 10 ve sadece bahçeyi gezmek 5 lira. Öğrenci giriş biletinin içinde müze de dahil. Eğer müzeyi bir rehber ile gezmek isterseniz, size girişte etrafı detaylıca anlatan bir kumanda veriliyor. Kulağınıza yaklaştırdığınızda bu kumanda müzeyi ve çevresini teker teker, açık bir şekilde anlamanıza yardımcı oluyor. Biz kumanda versiyonunu daha çok sevdik, kulaklıklara oranla daha hijyenik.

Merasim Köşkü

Bahçe kapısından içeriye girdiğinizde sizleri yan cephelerinde 2 merdiven bulunan 2 katlı Merasim Köşkü karşılıyor. Buranın asıl Ihlamur Kasrı olduğu söyleniyor. Gezip gördüğümüz gün, Merasim Köşkü’nün önündeki güvenlikle sohbet etme imkanımız olmuştu. Ondan aldığımız bilgilere göre Ihlamur Kasrı, Çırağan Sarayı’ndan arta kalan malzemelerle yapılmış. Merasim Köşkü’nde padişahlar misafirlerini çağırıyor ve iş görüşmelerini bu köşkte gerçekleştiriyorlarmış. İçerisini gezip göreceksiniz, spoiler vermek istemem. Tek diyebileceğim şey, tek katını gezip göreceksiniz (alt kat temizlik işçileri için ayrılmış, kırmızı bantla çevrili, iniş yok.) ve bu size yetecek. 

Maiyet Köşkü

Maiyet Köşkü, Merasim’e nazaran daha sade. Öğrendiğimiz kadarıyla o zamanlar padişah misafirlerini ağırlarken, hanımlar bu köşkte otururlarmış. Bu köşk şu anda kafe olarak kullanılmakta.

Ihlamur Kasrı’nda ne yapabilirim?

Buraya geldiğinizde öncelikle envai çeşit bitki, ağaç görebilirsiniz. İşin güzel tarafı, botaniğe ilgim çok bilgim yok diyorsanız, buraya gelmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Sebebi, bazı ağaçların ve bitkilerin altında adı yazıyor! Belki bu isimler sizlere ipuçları ve fikirler verebilir! Yeşilin sizi büyülemesine hemen izin vermeyin, görecek ve yapacak çok şeyiniz var. Bu koskoca mesire alanında küçük göletler, ve bu göletlerde yüzen ördekler görebilirsiniz. Kuş yuvası dahi var! Hemen yakınınızda yukarıda bahsettiğim Maiyet Köşkü Restaurant&Cafe’si var. Ben gittiğimde kaşarlı omlet ve portakal suyu sipariş etmiştim, arkadaşım menemen. “Ben kahvaltılık çeşitleri olmadan kahvaltımı etmem” diyorsanız merak etmeyin, menüsü çok zengin, serpme kahvaltı veya kahvaltı tabağı da arzunuza göre veriliyor. (Hoş biz gittiğimizde pandemi sebebiyle serpme yoktu, kahvaltı tabağında vardı ama belki siz gidene kadar değişir.) Karnınızı doyurduktan sonra az ileride tavşan kümesi var. Burada tavşanları yapraklarla besleyebilirsiniz, hepsi birbirinden şirin! “Tavşanları doyurdum, yeşilin tadına biraz daha varmak istiyorum” diyorsanız, az ileride minik bir tepede “Havuzlu Ihlamur Mahalli” var, biz gittiğimizde biraz bakımsız kalmıştı ama biraz temizlikle ve taze suyla muazzam olacağından şüphemiz yok. 

Ihlamur Kasrı deneyimimiz şimdilik bu kadar. Sizlerin de deneyimlerini okumak çok isteriz! Gezin görün, fotoğraf çekin ve en önemlisi bizlerle de paylaşın. 

Sağlığınız yerinde, gezmeniz bol olsun! 🤞🏼

Kaynak: Ihlamur Kasrı

Kaynak: Ihlamur Kasrı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir