Öz Sevgi nedir?

Herkese merhaba! Zor bir gün geçiriyor olabilirsiniz. Kötü, değersiz, işten bunalmış hissedebilirsin. Sosyal medya yüzünden üzülmüş olabilirsin. Sevdiklerinle tartışmış olabilirsin. Hangi durumda olursan ol, bu kötü günler sana kendini sevmen gerektiğini unutturabilir. İşte tam orada durmalısın. Çünkü geçirdiğimiz bu zor günler, aslında öz sevgiye en çok ihtiyaç duyduğumuz anlardan biri. 

Öz sevgi, öz sevgi diyorsun da nedir bu öz sevgi?

Kısaca kendini sevmek. Uzunca, kendi değer ve duygularını sevmek, düşüncelerinin ve hislerinin değerini hissetmek! Kendine inanmak, güvenmek ve kendine karşı saygılı olmak! Güçlü yönlerini ve eksikliklerini yargılamadan kabullenmek! Kendinle ilgili şeylerden utanmak yerine, kendini gelişim için desteklemek! İşte bunların hepsi öz sevgidir.

Günlük hayatta öz sevgiyi nasıl uygularım? Gelin hep beraber öğrenelim.

1- Kendini tebrik et. Her gün mükemmel işler başarman ya da hedeflerine ulaşman gerekmez. Kendine bugün egzersiz yaptığın için yapabildiğin için teşekkür edebilirsin. Birine gülümsediğin için, yapılacaklar listesinden bir iş eksilttiğin için, hatta zor bir günü atlattığın içinde tebrik edebilirsin. Her gün mutlaka kendini tebrik edecek bir şey bul!

2- Öz bakım yap. Öz bakım, cilde maskeler uygulamak değildir. Bunlar da tabii öz bakım içerisine girer ama bizim burada bahsettiğimiz öz bakım, kendine bakmandır. Kendini rahatlatacak şeyler yapmandır. Yatağa uzanıp müzik dinlemek, duş almak, kitap okumak, favori yemeğini yapmak ve belki de bir yürüyüşe çıkmak. Kısacası kendine zaman ayır. Benim hiç zamanım yok ki nasıl zaman ayırayım DEME! Zamanımız var! Zamanımız hep var! Bir şeyi gerçekten yapmak istiyorsak, ona muhakkak zaman buluruz! Bakış açını değiştir ve kendine bunu günün hangi saatinde yapmak istediğini sor.

3- Hislerini kabullen. Sıkılmış, bunalmış, kıskanç ya da herhangi bir şekilde hissetmen oldukça normal. Hislerini kabullenmeyi öğren. Güvende hissettiğin bir yer gidip, düşünebilirsin. Güvendiğin biriyle konuşabilirsin. Hislerin hakkında yazabilirsin. Nasıl yapmak istersen yap ama hislerini görmezden gelme.

4- Olumlu şekilde harekete geç. Diyelim ki seni üzen şey sosyal medya paylaşımları. Neden bir günlüğüne ya da bir haftalığına sosyal medya detoksu yapmıyorsun? Seni üzen insanları takipten çıkarabilirsin. Seni kızdıran şey eğer bir tartışmaysa, sakinleşip hislerini kabullendiysen, o kişiyle orta yolu bulmak için bir görüşme ayarlayabilirsin. Eğer yapılacaklar listen kabardıysa, başka bir kağıt al ve listeni ikiye böl. İstediklerini seçip, diğer kağıda geçir. Önce onlarla başla. Bazen işleri azaltmak ya da göreceğimiz şekilde azaltmak bile işe yarar. Bunların hepsi kendine yönelik yaptığın olumlu hareketlerdir.

5- Kendini affet. Kendimizi suçlamak her zaman daha kolaydır. Kendimize yüklenmek, yaptığımız hataları affetmemek aslında kolay olanıdır. Zor ve önemli olan, bu hatalarımızı kabullenmek ve kendimizi affetmektir. Affetmek kelimesini telaffuz etmek bile zordur, özellikle kendimiz için. Bugün kendini bir şey için affet ve yüksek sesle ‘Kendimi …… için affettim.’ de! Saçma gelebilir ama dene. Seni güldürüyorsa, ne güzel!

6- Minnet/şükran duygunu geliştir. Kendine ve vücuduna teşekkür et. Kendine ve başkalarına iyilik yaptığın/yapabildiğin için kendine teşekkür et. Güçlü yönlerine, seni sen yapan şeylere teşekkür et.

7- Hayatının değerini yapmayı sevdiğin şeyleri yaparak arttır. En sevdiğin hobine zaman ayır. Sevdiklerinle beraber ol. Bir müzik aleti çal, resim yap, fotoğraf çek. Ne seni iyi hissettiriyorsa, neyi seviyorsan onu yap!

Öz sevgiyi her gün uygulamak size saçma ya da gülünç gelebilir. Ama bir şans verseniz ne olur sanki?

Size 1 haftalık takip tablosu hazırladık. Deneyin ve mutluluk seviyenize bakın. Kendinize yönelik hislerini değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir