Otomatik Portakal Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba. Bugün sizlere filmi de olan bir kitap ile geldim: Otomatik Portakal. İngilizcesini de duymuş olabileceğinizden hemen söyleyeyim: A Clockwork Orange. Bu kitabı herkesin okuyabileceğinden ve bu filmi herkesin izleyeceğinden emin olmamakla beraber psikoloji tutkunlarına önereceğim bir kitap ve film. Otomatik portakal konusu ve yorumu ile ilgili detaylara geçelim mi?

Otomatik Portakal konusu

Kitap hepimizin kabusu olabilecek bir gelecek üzerine yazılmıştır ve sıradışı bir distopyadır. Gençler artık sokaklarda geceleri dolaşan ve etrafına şiddet saçan bireylerdir. Kitabın ana karakteri Alex 15 yaşındadır. Çetesinde ise üç genç daha bulunmaktadır. Bunlar Dim, Georgi ve Pete’dir. Yaşananlar ana karakter olan Alex’in ağzından anlatılmaktadır. Şiddet yanlısı bir karakter ile günümüz toplumunu eleştiren bir kitap olmakla beraber ilgisiz aile yapısına da değiniyor.

Çetenin lideri Alex, bir olaylar serisi sonunda suçlu bulunur ama cezaevine atılmaz. Onun yerine bir deneye kobay olur. Bu deney insan doğası ile şiddetin arasındaki ilişkiyi göstermek istese de, deneyin kendisi de bir o kadar insan doğasına aykırıdır.

Kitabı beğendim mi?

Genel olarak kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. Lakin anlatılan bazı sahneler oldukça mide bulandırıcıydı. Psikolojik bakımdan incelenmesi gereken tonlarca konuyu barındırırken şiddete ve kontrol edilemeyen şiddet konusunun gelecekte nereye gidebileceğini gözler önüne seriyor.

Kitap bir distopyadır ama içerisinde gerçeküstü hiçbir olayı barındırmamaktadır!

İyi okumalar.

2 Replies to “Otomatik Portakal Kitap Yorumu”

  1. SCHRAFF5685 dedi ki:

    Thank you!!1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir