Odaklanma Süremizi Nasıl Arttırırız?

Herkese merhaba! Bugün belki de bir çoğumuzun dert yandığı bir konuya değineceğiz: Odaklanma. Çevremdeki birçok kişi bir şeylere odaklanmalarının ne kadar zor olduğundan yakınır. Benim için de bu durum dönem dönem olur. Bu sorunu önlemek için kendimce bulduğum çözümleri sizinle de paylaşmak istiyorum!

Odaklanma süresini arttırmak için yapmanız gerekenler:

#1: Kendinize uygun bir yer seçin. Evinizde kendinize uygun bir yer seçerek başlayabilirsiniz. Burası odanız, salon vb. yerlerden biri olabilir. Eğer gündüzse güzel bir güneş ışığı aldığından, geceyse iyi derecede aydınlık veren bir yer olduğundan emin olun. Sakın es geçmeyin! Işık son derece önemli bir etkendir. Loş ortamda odaklanma süreniz azalırken, kendinizi uyuklarken de bulabilirsiniz.

#2: Gerekli olabilecek her şeyi bir el mesafesinde bulundurun. Bir şeye odaklanmak için bilgisayarın başına, kitabın başına vb. kurulmuş olabilirsiniz. Ama o da ne? Susadınız mı? Peçete mi lazım? Bu durumlar sizin başlamanızı sürekli engeller ve odaklanmanız gereken şeyle aranıza girebilir. Ben bir işe başlamadan önce ihtiyacım olabilecek her şeyi yakınıma alıyorum. Eğer işim uzunsa yanıma sürahi ile su, olurda ihtiyacım olursa diye peçete, kalemlerim, not kağıtlarım vb. her şeyi almayı asla ihmal etmem. Bu sayede işimin başından sürekli kalkmak gerekmez.

#3: Dikkat dağıtan şeyleri o ortamdan çıkarın. Benim için dikkat dağıtan şeylerin başında telefon geliyor. Telefonuma bildirim geldiğinde elim gitmeden duramadığım için bir şeye odaklanmam gerekiyorsa telefonumu görebileceğim alandan çıkarmayı tercih ediyorum. 1 saat telefonunuza bakmazsanız, hiçbir şey olmaz. Tabii ki acil durumlar için sesini açın! Ama sosyal medya bildirimlerine takılmamak için en iyisi internetinizi kapatabilirsiniz. Siz de dikkatinizi dağıtan şeyleri görüş alanınızdan çıkarın.

#4: Uzun süre odaklanamıyorsanız, kısa süreler belirleyin. Mesela 20 dakika ile başlayın. Alarm kurun ve o 20 dakika içinde yapmanız gereken şey dışında hiçbir şey yapmayın. Alarm çaldığında devam etmeyin. Kalkın. Evde bir turlayın. Sonra tekrar oturun. 20 dakika başlasın. 1-2 denemeden sonra 20 dakika size çok kısa bir süre gibi gelecektir. Alarmı 30 dakikaya çekin ve süreci tekrar edin. 2-3 günlük bir çalışmanın sonunda yaptığınız işe odağınızın daha arttığını göreceksiniz.

#5: Hep aynı ortamda çalışmayın. Arada bir ortam değiştirmek size iyi gelecektir. Beynimiz her zaman çalıştığınız ortamla, sorumluluklarınızı bağdaştırır ve artık her çalışma ortamınıza geldiğinizde sorumluluklarınız beyninizde dönebilir ve bu sizin motivasyonunuzu düşürebilir. Hemen ortamımızı değiştirelim!

#6: 5 daha tekniği. Baktınız ki odağınızı yitiriyorsunuz ve başka şeylerle ilgilenmeye başladınız. O zaman size önerim 5 daha tekniğini denemeniz. Yaptığınız için 5 daha demeniz. Mesela soru çözüyorsunuz, 5 soru daha diyebilirsiniz. Bir şeyler okuyorsunuz 5 sayfa daha diyebilirsiniz. Bu sizi motive ederken, odaklanmanız gereken şey üzerinde yoğunlaşmanızı sağlayacaktır.

Bana oldukça faydası dokunan bu önerilerin size de yardım etmesi dileğiyle…

Sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir