Notre Dame’ın Kamburu Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bugün sizlere dünya klasiklerinden bir kitapla geldim: Notre Dame’ın Kamburu. Fransa’nın en ünlü ve büyük yazarlarından biri olan Victor Hugo, asıl ününü şiirleri ve oyun yazıları ile kazanmıştır. Romantik akımın en ünlü adlarından biridir. Notre Dame’ın Kamburu ise en iyi eserleri arasında yer alır. 1831 yılında yayımlanmıştır.

Notre Dame’ın Kamburu ne anlatıyor?

Fransız toplumuna o kadar güzel ve gözlemci bir bakış açısıyla yaklaşmış ki kendinizi adeta o toplumda yaşıyor zannediyorsunuz. Toplumu ve yönetimi eleştirel bir bakış açısıyla anlatmıştır. Konu olarak özetlemek aslında çok zor ama olaylar genel olarak bir çingene kızı, kambur, papaz, oyun yazarı ve daha birçok karakteri birleştirecek şekilde yazmıştır. Toplum üzerinde olan yönetim etkisini ve yönetim üzerinde olan kilise etkisini o kadar güzel bir şekilde anlatır ki okurken hayret edersiniz. Kısacası bu roman size toplum ve din konusunu birçok farklı bakış açısından aktarır. Ana olaylar çingene kızı etrafında gelişir. 

Kitap hakkında ne düşündüm?

Bu kitabı hep merak ettiğim için okumak için elime aldığımda çok heyecanlıydım. Kitabın bir bölümü dışında hikaye son derece akıcı. O bir bölümde Notre Dame ve Paris betimlemeleri yer alıyor. Ama o betimlemeler bile o kadar önemli ki daha sonra olayların geçtiği yerleri ve sokakları aklınızda harita gibi çizmenize yardım ediyor. Okuduğum kitaplar arasında eleştirel dili ve bakış açısı en yüksek olanlardan biridir. Toplum ve din arasındaki ilişkiye bu kadar yakından ve gözlemci anlatması ise bana kitabı ayrı sevdirdi. Bu kitap kesinlikle hayatımda birkaç kez daha okuyacağım kitaplar listesinde!

İyi okumalar dilerim!

2 Replies to “Notre Dame’ın Kamburu Kitap Yorumu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir