Neruda ve Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Selam! Bugünün talihlisi Pablo Neruda’dan Nobel Edebiyat Ödüllü “Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı” isimli şiir kitabı!

Öncelikle hayatının son derece zorluklarla yaşayan Neruda’dan kısaca bahsedelim:

Kendisi 1904 yılında Şili’de dünyaya geldi ve 20. yüzyılın en önemli şairlerinden biri oldu. Ölmeden 2 yıl önce, 1971’de, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Asıl adı “Neftalí Ricardo Reyes Basoalto” olan ünlü şair, Pablo Neruda ismini benimsedi 1946 yılında resmi olarak aldı. Normalde Fransızca öğretmenliği yapmak üzere hayatını yönlendirdi ve öğretmenlik için gittiği Santiago’da bohem bir yaşam sürdü. İlk kitabını 1923 yılında yayımladı ve ertesi yıl, 1924’te, bu kitabını (Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı) yayımladı. Hem şairliği hem öğretmenliği aynı anda devam ettirdi. Aynı zamanda diplomatlık da yaptı. İspanya İç Savaşı onu derinden etkiledi çeşitli Cumhuriyetçi hareketlere katılmasına sebep oldu, tüm bunlar da Neruda’nın sonraki eserlerinin siyasi ve sosyal konular hakkında olmasını sağladı. O dönemki başkan Gonzalez’in protestolarını protesto ettiği için 2 yıl boyunca kendi ülkesinde kaçak yaşadı.

Kendisi Nâzım Hikmet adına Barış Ödülü almıştır. Bir kongrede Nazım Hikmet ile ilgili ‘Onun (Nazım Hikmet’in) yanında biz şair bile olamayız’ diyerek Nazım Hikmet’i övmüştür. (Vikipedi)

Hayatı boyunca hep sevdiklerinin ölümüyle yüzleşmiş; küçükken annesini, babasının ikinci eşini, babasını, kızını kaybetmiş… Evliliklerinde sorunlar olmuş, ekonomik olarak fakir dönemler yaşamış sevgili Neruda… Daha sonra, Şili’de askeri darbe ile Salvador Allende’nin öldürülüşüne de tanıklık etmiş, Valparaiso’daki ve Santiago’daki evlerinin yağmalanmasından sonra, yani darbeden 12 gün sonra da Neruda hayata gözlerini yumdu…

Şili Hükümeti, 2015 yılı Kasım ayında yapılan bilgilendirme neticesinde Neruda’nın ölümünün doğal yollardan olmayabileceğini kabul etmiştir. Cenazesinin kitlesel bir şekilde kaldırılması darbeyle başa gelmiş olan cunta yönetimi tarafından yasaklanmış olsa da, sokağa çıkma yasağını tanımayan binlerce kişi cenazeye katılmıştır. (Vikipedi)

Gelelim kitaba…

Benim şiir kültürüm olmadığından ötürü, başlarda kitap felaket sıkıcı geldi… Zaten şiir kitabı, ilk baştaki şiirlerini o kadar sevmedim ki… Daha sonra hem onu tanıdım hem de dilini anladım ve şiirlerine bayıldım… Kitabın sol tarafında güzel illüstrasyonlar var, nedense bana pozitif enerji verdi 🙂 Kendisinin aşkı yoğun yaşayışı, şiirlerine de pek tabii yansımış ve gittikçe melankoliye dönmüş. Onun şiirlerinde kadın; evrendir, evrenin gücüdür.

Kendisinin belki de en beğendiğim şiirinden 2 dizelik 3 kıtayı sizlerle de paylaşmak istedim:

Artık sevmiyorum ya severim belki yine.
Ne uzundur unutuş, ah ne kısadır sevda.

Böyle gecelerde kollarıma aldım çünkü,
yüreğim dayanmıyor yitmesine kolayca.

Belki bana verdiği son acıdır bu acı,
belki son şiirdir bu yazdığım şiir ona. 

Umarım keyif almışsınızdır, kendini buradan da anmış olduk… Okursanız iyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir