Nasıl bir bilgisayar almalıyım?

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

Herkese merhaba. Bilgisayar mı almak istiyorsunuz? Nasıl bir bilgisayar almak istediğinize karar veremiyor musunuz? Hangi bilgisayar sizin için uygun bilmiyor musunuz? O zaman bu yazımız sizin için çok faydalı olacak! Detaylara gelin beraber bakalım!

Öncelikle kendinize sormanız gereken konu bu bilgisayarı ne amaçla kullanacağınız. 

Oyun mu oynayacaksınız? Çizim mi yapacaksınız? Yoksa günlük işlerinizi halletmek için mi bilgisayar bakıyorsunuz? Ofis bilgisayarı olarak mı kullanacaksınız? İlk olarak yapmanız gereken bu kararı verebilmek.

Eğer günlük işlerinizi yapacağınız bir bilgisayar alıyorsanız, sadece bu bilgisayarda internet üzerinde surf yapacaksanız, bütçeniz yetmediği takdirde çok yüksek işlemci ve grafik kartı olan bilgisayara ihtiyacınız yok! Bütçenizin yettiği, bütün bilgisayarları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Günümüzdeki Celeron-Pentium-Intel i3 veya Ryzen 3 serisi işlemciler rahatlıkla işinizi görecektir.

Ofisinize, çalışma ortamınıza bilgisayar alıyorsanız, eğer sadece şirketinizin verdiği uygulamaları kullanacak, Microsoft Office programları kullanacaksanız sizin için Intel i3-i5 8-9.nesil veya Ryzen 3 3. nesil işlemcili bilgisayarlara bakabilirsiniz.

Oyun oynamak için bilgisayar alıyorsanız, işlemcinizin ve ekran kartınızın yüksek olması gerekli, aynı zamanda RAM konusunda darboğaz(bottleneck) yaşamamanız için işlemciniz ve ekran kartınıza orantılı olarak minimum 8 veya 16 GB RAM düşünmelisiniz. Sizler için Intel i3-i5-i7 9-10. nesil veya Ryzen 5 3600-3600x ve üstü işlemciler uygun! Bunun yanında oyun içerisinde güzel bir görüntü ve akıcılık konusunda kesinlikle GTX – RTX veya RX serisi bir ekran kartına sahip olmalısınız.

Çizim yapmak için alıyorsanız, bu bilgisayarda render alacaksanız, kesinlikle iyi bir işlemcinizin olması gerekmekte. İşlemci konusunda i7 9-10. nesil veya Ryzen 7 serisi işlemci düşünmelisiniz. 

  • Bunun yanında ek olarak, iyi bir ekran kartınız olmalı (GTX – RTX – RX veya Quadro serisi) ve işlemciniz için kesinlikle bir sıvı soğutucu tavsiye ederim. Yine ek olarak darboğaz(bottleneck) olmaması için buna uygun, minimum 16GB RAM tavsiye ederim.

Eğer sizde bilgisayar almak istiyorsanız aklınızda sorular var ise, aşağıya yorumlara yazarak yardım isteyebilirsiniz. 

Yazımızı beğendiyseniz, sormak istediğiniz soru varsa aşağıda soru kısmımızda sorabilirsiniz, soruları yanıtlamak için ben burada olacağım!

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir